Welcome to Sign in | Help
in Search

Administrator MS SQL

Last post 07-24-2008, 1:38 PM by StefanL. 21 replies.
Page 1 of 2 (22 items)   1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  07-02-2008, 3:33 PM 5236

    Administrator MS SQL

    Firma multinationala de asigurari, top 5 in Romania si la nivel mondial, angajeaza administrator baze de date Microsoft.

    Cerinţe obligatorii:

    - studii superioare;

    - vorbire fluenta si cunostinte avansate de limba engleza;

    - administrare baze de date Microsoft SQL Server 2000 si 2005 Enterprise minim 2 ani;

    - experienţă administrare Data Warehouses;

    - experienta pe o pozitie similara minim 2 ani si cunostinte etice in domeniul corporate;

    - persoană comunicativa, motivata, activa, la curent cu tehnologiile de ultima ora.

     

    Cerinte facultative, ce constituie avantaje:

    -          certificare MCDBA, MCP sau MCSE;

    -     experienţă cu instrumente de tip Business Intelligence (IBM Cognos, Business Objects/Crystal Reports);

    -          cunostinţe programare C#/.NET;

    -          administrare Microsoft SharePoint Server;

    -     lucru in mediu de tip Storage Area Network;

    -     experienta lucru cu Microsoft System Center Data Protection Manager sau Tivoli Storage Manager;

    -     cunostinte de baza ITIL v3 si/sau BS7799/2 - ca disciplina de lucru :)

     

    Responsabilităţi:

    - asigura  disponibilitatea, capacitatea, continuitatea si securitatea sistemului baze date MS SQL;  

    - planifica, implementeaza, verifica si actualizeaza sistemul de baze de date MS SQL, salvarile/restaurarile de siguranta si documentatia aferenta.

     

    Oferim:

    -          pachet salarial atractiv;

    -          posibilitatea de a lucra într-o companie multinaţională;

    -          pregătire permanentă în domeniul de activitate.

    Postul este in Bucuresti, zona ultracentrala. Mai multe relatii pe mesageria personala :)

    Acceptam si lucru in regim part time sau contract de servicii.

  •  07-04-2008, 9:03 PM 5262 in reply to 5236

    Re: Administrator MS SQL

    Aviz timizilor: nu va feriti, nu cautam genii, ci oameni cu picioarele pe pamant, buni meseriasi si cu dorinta de a evolua profesional intr-un mediu adecvat :)
  •  07-05-2008, 7:25 AM 5264 in reply to 5262

    Re: Administrator MS SQL

    De ce nu publicati detaliile aici?

  •  07-05-2008, 10:21 AM 5265 in reply to 5264

    Re: Administrator MS SQL

    Nu mai am alte detalii despre job. Restul depinde de candidati.
  •  07-05-2008, 12:59 PM 5266 in reply to 5265

    Re: Administrator MS SQL

    Sper ca acest mesaj să nu fie considerat ca fiind un atac ! Mesajul exprimă o anume opinie (personală evident) şi nimica mai mult sau mai puţin. Faptul care a dus la scrierea acestui mesaj vine din constatarea unui lucru suprinzător cu privire la toate (sau aproape toate) ofertele de locuri de muncă din acest segment: baze de date. De asemenea originalitatea acestui mesaj este nul (sau NULL) deoarece acelaşi lucru a fost semnalat şi de Fabian Pascal într-un număr mai vechi din Net Report.

    Să revenim la problemă (problema mea).
    Câteva elemente trebuiesc evidenţiate:
    [1] vorbim despre un post cu responsabilităţi în administrarea bazelor de date,
    [2] în marea lor majoritate, Sistemele de Gestiune a Bazelor de Date actuale şi implicit bazele de date sunt relaţionale (mai mult sau mai puţin), indiferent dacă ne referim la cele comerciale sau/şi la cele "open-source",
    [3] fundamentul teoretic este modelul relaţional.

    Care este nedumerirea mea: de ce există în descrierea acestui loc de muncă o cerinţă (opţională e adevărat) referitoare la cunoştinţele de C#/.Net dar nu există nici o cerinţă referitoare la:
    [1] cunoaşterea modelului relaţional,
    [2] normalizare,
    [3] denormalizare,
    [4] formele normale (cel puţin primele trei),
    [5] operatorii algebrei relaţionale şi implementarea lor folosind SQL ?

    Repet: mesajul nu este un atac şi se referă la (de altfel) majoritatea ofertelor de locuri de muncă de acest tip  !
  •  07-05-2008, 2:48 PM 5267 in reply to 5266

    Re: Administrator MS SQL

    O parere :

    Sa presupunem ca aceasta firma multinationala nu a capatat optica unei companii romanesti in care cel de la IT trebuie sa fie multivalent : retelist, administrator, programator si daca se poate si operator de date; un administrator trebuie sa asigure consultanta de baze de date programatorilor (care aici sunt de C#) si deci ar fi nimerit sa aiba niste cunostinte din aceasta zona.


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  07-05-2008, 3:43 PM 5268 in reply to 5267

    Re: Administrator MS SQL

    Bine, dar să cunoască puţin şi UML ca să poată ţine legătura şi cu echipa de analiza şi proiectare a sistemului informatic.
  •  07-07-2008, 5:22 AM 5271 in reply to 5262

    Re: Administrator MS SQL

    StefanL:
    Aviz timizilor: nu va feriti, nu cautam genii, ci oameni cu picioarele pe pamant, buni meseriasi si cu dorinta de a evolua profesional intr-un mediu adecvat :)

    Si un email ,site, ceva?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  07-07-2008, 9:12 AM 5272 in reply to 5271

    Re: Administrator MS SQL

    Cred ca e vorba de Ardaf...e pe locul 5...right?

    Mirela ACIU
    just MCTS: SQL Server 2005
  •  07-07-2008, 9:14 AM 5273 in reply to 5272

    Re: Administrator MS SQL

    Nu cred ca am ghicit... e in top 5 nu pe locul 5... ar fi frumos sa se furnizeze si o adresa de mail...ceva...

    Mirela ACIU
    just MCTS: SQL Server 2005
  •  07-07-2008, 10:14 AM 5275 in reply to 5273

    Re: Administrator MS SQL

    ignatandrei:
    StefanL:
    Aviz timizilor: nu va feriti, nu cautam genii, ci oameni cu picioarele pe pamant, buni meseriasi si cu dorinta de a evolua profesional intr-un mediu adecvat :)

    Si un email ,site, ceva?

    miralon:
    Nu cred ca am ghicit... e in top 5 nu pe locul 5... ar fi frumos sa se furnizeze si o adresa de mail...ceva...

    Omul a zis ca poate fi contactat printr-un PM:

    http://sqlserver.ro/forums/AddPost.aspx?ForumID=0&UserId=3661

  •  07-07-2008, 12:00 PM 5276 in reply to 5265

    Re: Administrator MS SQL

    StefanL:
    Nu mai am alte detalii despre job. Restul depinde de candidati.

    Deci potentialii candiati sunt pe buna dreptate circumspecti (nu timizi).

    Fara suparare, dar acest raspuns poate fi cu usurinta interpretat astfel: "cu cat sunt mai indraznet la interviu, cu atat voi obtine un pachet salarial mai atractiv".

  •  07-07-2008, 1:04 PM 5278 in reply to 5272

    Re: Administrator MS SQL

    miralon:
    Cred ca e vorba de Ardaf...e pe locul 5...right?

    Conform  http://www.bursaasigurarilor.ro/top_10-1.html Ardaf e abia pe 10 .
  •  07-07-2008, 1:27 PM 5279 in reply to 5278

    Re: Administrator MS SQL

    Corect, eu am gasit rezultatele T1 :
    http://www.1asig.ro/Piata-Asigurarilor-2.htm


    Mirela ACIU
    just MCTS: SQL Server 2005
  •  07-07-2008, 1:39 PM 5280 in reply to 5279

    Re: Administrator MS SQL

    Si rezultatele de pe site-ul CSA- Comisia de Supraveghere a Asigurarilor...restul e folclor...

    http://csa-isc.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=406&Itemid=85

    Ma opresc aici, voi  sublinia la final  o "scapare" a postului initial: lipsa numelui companiei imi trezeste unele indoieli privind seriozitatea ofertei... Eu semnez cu numele real...daca ati remarcat ...fiecare post...imi asum fiecare vorba pe care am "rostit-o" pe acest forum.
    Mi-ar fi greu sa accept sa iau legatura, pentru o posibila pozitie intr-o companie, cand singura informatie pe care o detin e un nickname...




    Mirela ACIU
    just MCTS: SQL Server 2005
Page 1 of 2 (22 items)   1 2 Next >
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems