Welcome to Sign in | Help
in Search

Partitionare indecsi

Last post 10-30-2009, 4:58 PM by claudiu3001. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-19-2009, 11:43 AM 7700

    Partitionare indecsi

    Salut. Am si eu o intrebare. Ce se intampla in cadrul partitionarii tabelelor mari cu indecsii? Unde pot gasi ceva materiale despre acest aspect? Daca fac merge la 2 partitii ale tabelei se intampla ceva special cu indecsii? Trebuie sa fac ceva "reparatii"?
  •  10-19-2009, 7:53 PM 7702 in reply to 7700

    Re: Partitionare indecsi

  •  10-21-2009, 8:40 AM 7709 in reply to 7700

    Re: Partitionare indecsi

    Salut.

    Foarte pe scurt, indecsii se aliniaza cu datele existente. Cred ca e cea mai simpla abordare. Mai mult, daca indexezi o tabela partitionata, SQL Server face asta pentru tine automat - alinierea indecsilor. Mai mult, daca folosesti aceeasi functie si aceeasi schema de partitionare, faci si storage alignment - pe mine, ca DBA, asta ma doare, sa fac backups doar la anumite filegroup-uri. Pentru devi, marele avantaj se vede la query-uri.

    toate cele bune,
    calin oprea

  •  10-21-2009, 1:46 PM 7715 in reply to 7709

    Re: Partitionare indecsi

    Multumesc de raspunsuri. In cazul asta indecsii is pastrati pe alta partitie si eram curios daca il partitioneaza cumva sau il tine intreg pe respectiva partitie.:)
    Multumesc inca odata.:)
  •  10-30-2009, 4:58 PM 7774 in reply to 7715

    Re: Partitionare indecsi

    revin cu o alta intrebare.:)
    Am creat un index noncluster pe o coloana diferita de coloana clustered, partitionarea facandu-se dupa coloana cluster, ex:
    create nonclustered index test1 on dbo.tbl(fld_id)
    on part_index(fld_time).
    coloana cluster este fld_time, si vreau index nonclustered pe fld_id.
    folosesc aceasi fctie de partitonare, insa schema este diferita(vreau sa folosesc alte filegroup-uri pt indecsii noncluster). Se va pastra indexul aliniat cu tabela? cum pot sa imi dau seama de avantaje si dezavantaje? Sa fac analiza situatiilor ce s-ar putea intalni?:)

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems