Welcome to Sign in | Help
in Search

Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

Last post 04-14-2011, 3:08 PM by doru. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  04-13-2011, 3:36 PM 8687

    Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

    Salut,
    Pe laptopul de acasa am incercat sa instalez SQL Server 2008 R2 Expess si nu am reusit. Am gasit si explicatia: computer name = user name, (DORU\Doru). Am schimbat "computer name" (DORU-PC\Doru) si am instalat serverul fara probleme. Dupa restart (din motive personale) am revenit la denumirea veche (DORU\Doru).
    In Visual Studio 2010 Express C# am creat doua tabele. Apoi am dat "Add New Diagram" si am avut parte de ceea ce scrie aici: http://geertverhoeven.blogspot.com/2007/02/this-database-does-not-have-valid-dbo.html numai si in plus "Could not obtain information about Windows NT group/user 'DORU-PC\Doru', error code 0x534". In cazul meu "Microsoft SQL Server Management Studio" afisaza corect Owner = DORU\Doru.
    Problema este ca in Visual Studio 2010 Express C# Orice baza de date pe care o creez are in fereastra Properties --> Owner = DORU-PC\Doru nu DORU\Doru
    Am creat doar doua tabele, nimic special. Nu stiu daca pe parcurs vor mai exista si alte probleme in afara celei descrise mai sus.

    Va multumesc pentru ajutor.
    Doru

    Filed under:
  •  04-13-2011, 9:08 PM 8688 in reply to 8687

    Re: Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

    Încearcă să aplici pașii descriși în:
    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143799.aspx

    Răzvan
  •  04-13-2011, 9:35 PM 8689 in reply to 8688

    Re: Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

    Mulţumesc.

    Doru

  •  04-14-2011, 10:58 AM 8690 in reply to 8689

    Re: Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

    Am facut:

    sp_dropserver 'DORUC\SQLEXPRESS'
    go

    sp_addserver 'DORU\SQLEXPRESS', local
    go

    exec sp_helpserver
    go


    si acum este corect: name = DORU\SQLEXPRESS

    In Visual Studio Ecpress 2010 problema ramane. Orice baza de date pe care o creez cu "Add Item --> Service-based Database" are in fereastra Properties --> Owner = DORU-PC\Doru nu DORU\Doru. Am reinstalat VS Express 2010 si problema persista.

    Multumesc.

  •  04-14-2011, 3:08 PM 8691 in reply to 8690

    Re: Eroare la creare diagrama dupa schimbarea numelui PC-ului pe care este instalat serverul sql

    In final am dezintalat VS + Sqlserver, am creat un user nou cu care m-am logat si am reinstalat totul. Acum e ok.

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems