Welcome to Sign in | Help
in Search

Intrebare DB Log

Last post 06-09-2010, 11:04 AM by SorinT. 9 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  06-04-2010, 12:27 PM 8319

    Intrebare DB Log

    Am o baza de date de Sharepoint pe un sql 2005 de 14 Mb iar fisierul de log al acesteia de 10Gb ! Am facut shrink, transaction bkp, dar marimea acestuia a ramas neschimbata . Si cum am nevoie de putin spatiu urgent va cer ajutorul !

    Multumesc.

    MCSE;MCITP
  •  06-04-2010, 12:54 PM 8320 in reply to 8319

    Re: Intrebare DB Log

    Presupun ca lucrezi pe recovery model full.
    Vezi
    http://sqlserver.ro/forums/thread/8306.aspx
    http://www.sqlservercentral.com/Forums/Topic925739-391-1.aspx#bm925746
    Daca stapanii tai accepta pierderea de date (depinde si de cat accepta), gandeste-te sa usurezi administrarea trecand pe "simplu".
    Daca ramai pe full, vezi ca beckup-urile de log sa fie suficient de frecvente. Tranzactiile lungi, cele care raman deschise sau operatiunile bulk pot fi problematice.
    Revezi in detaliu si BOL ---> DBCC SHRINKFILE
  •  06-04-2010, 12:57 PM 8321 in reply to 8319

    Re: Intrebare DB Log

    Aceeasi problema o avea Sorin. Faceti un full backup, treceti baza de date pe recovery model simple, folositi shrink database, treceti baza de date inapoi pe full recovery model.

    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  06-04-2010, 1:08 PM 8322 in reply to 8320

    Re: Intrebare DB Log

    Fiind server de Sharepoint iti dai seama ca nimeni nu accepta nici cea mai mica pierdere ! Deja am vb sa mai achizitionam 2 diskuri ptr mirror si voi muta fisierele acolo !

    Totusi nu este prima oara cand ma lovesc de aceasta problema ! Am mai intalnit-o la o baza de date creata de crm unde la 10Gb date aveam 12Gb log ! Am creat la recomandarea voastra tran log la fiecare 2 ore dar nici asa n-am rezolvat definitiv problema !

    Stiu ca recomandarile MS sunt ca marimea fisierul de log sa fie < 75% m fisierului de date !

    In cazul meu habar n-am cum voi reusi sa-l reduc atat !

    MCSE;MCITP
  •  06-04-2010, 1:10 PM 8323 in reply to 8321

    Re: Intrebare DB Log

    xmldeveloper:
    Aceeasi problema o avea Sorin. Faceti un full backup, treceti baza de date pe recovery model simple, folositi shrink database, treceti baza de date inapoi pe full recovery model.


    Merci asa am sa fac :) !

    MCSE;MCITP
  •  06-04-2010, 1:17 PM 8324 in reply to 8323

    Re: Intrebare DB Log

    Daca tot cumparati discuri - e bine ca logul sa stea pe un disc dedicat.
  •  06-04-2010, 2:16 PM 8325 in reply to 8324

    Re: Intrebare DB Log

    Da clar asta am sa si fac ! Doar ca fiind server de Sharepoint nu are o prea mare incarcare si merge f bine .Am sa le mut totusi din lipsa spatiului .

    Multumesc ptr raspunsuri :) !

    Rosql Rulzzz !

    MCSE;MCITP
  •  06-04-2010, 2:47 PM 8326 in reply to 8325

    Re: Intrebare DB Log

    Te gandesti si la performanta (logul e secvential), si la spatiu si la redundanta (mirror sau RAID 10)
  •  06-07-2010, 10:07 AM 8329 in reply to 8326

    Re: Intrebare DB Log

    Pentru reducerea dimensiunii log-ului procedeaza asa(operezi doar pe fisierul de log cu SSMS):

    Backup log file
    Shrink log file
    Backup log file
    Shrink log file

    Operatiile se dau exact in ordinea aceasta si de cate doua ori. Primul shrink pe log nu elibereaza integral spatiul catre SO. Al doilea shrink facut pe log, va aduce marimea acestuia chiar la 'initial size', daca se face si backup-ul de log anterior. E bine ca shrink-ul sa urmeze imediat backup-lui de log, pentru a minimiza aparitia de tranzactii in acesta, intre cele doua operatiuni
    Daca vei da shrink pe intreaga baza de date (data&log) acest lucru se va jurnaliza din nou in log ducand la cresterea marimii sale.
    Poti introduce aceste operatiuni in planul de mentenanta. Eu folosesc asa ceva permanent. Operatiuni de genul Reorganize sau Rebuild indexes duc la cresteri semnificative ale fisierelor de log
  •  06-09-2010, 11:04 AM 8331 in reply to 8319

    Re: Intrebare DB Log

    Problema cu marimea log-ului eu am rezolvat-o cum a spus Cristi : imediat dupa un Full Backup am trecut bazele in Simple Model Recovery --> Shrink Database --> Full Recovery Model inapoi si acum totul este OK.
    Sorin Titu
    MCITP Database Administrator
    MCITP Enterprise Administrator
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems