Welcome to Sign in | Help
in Search

Problema pe x64

Last post 11-27-2009, 11:34 AM by kalyer. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-18-2009, 4:28 PM 7833

    Problema pe x64

    Am instalat pe un XP Professional pe 64 de biti SQL Server 2008 Express. Probleme au inceput sa apara dupa prima saptamana de utilizare si anume, din Management Studio la executia unor select-uri simple Query Editorul ramanea agatat executand SELECT-ul meu peste 5-6 minute si probabil ar fi ramas in continuare pana la time out daca nu le opream. Cu toate ca in tabela pe care faceam select-ul avea 30 de record-uri si selectul era cel mai simplu posibil:
    select * from tabela

    Am observat comportamentul acesta pentru mai multe tabele din acelasi DB, si am decis sa re-instalez SQL Server-ul.
    Poate greseala mea a fost ca am folosit web installer-ul de la MS. Problema este ca de data aceasta, dupa instalare, probabil din viteza am uitat (probabil) sa setez Mixed authentication si acum nu mai pot sa ma logez cu user si parola la serverul meu decat cu Windows Authentication, asa ca am decis sa il dezinstalez din nou pentru a il re-instala si a fi mai atent la pasii instalarii.
    Si acum stau si astept de vreo o ora sa treaca de aprox 70% din dezintalare si nu se mai intampla nimic.
    "Performing Windows Installer actions..."
    "Slp_Config_Remove_Core_WMI_Provider_Cpu64"

    Si nu mai se intampla nimic.
    Acuma imi pun problema daca il opresc fortat procesul, sau daca dau un restart... poate imi ramane agatat in sistem si nu voi mai putea nici sa il dezinstalez si nici sa il instalez inapoi.
    Ma dispera prostiile acestea.
    Exista cumva un bug legat de x64 pentru SQL serer 2008 Express despre care nu stiu nici eu si nici cei de la MS?



  •  11-27-2009, 11:34 AM 7882 in reply to 7833

    Re: Problema pe x64

    You really won't need step-by-step install instructions. The installer will walk you through the entire process. Just do its steps in order.

    I would recommend downloading the SQL Server 2008 Express with Advanced Services installer; Advanced Services supports full-text indexing.

    You will want to also download the SQL Server Management Studio Express version for SQL Server 2008 Express:

    _________________
    Absolute Steal.com
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems