Welcome to Sign in | Help
in Search

SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

Last post 09-04-2009, 8:39 PM by ggciubuc. 5 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  09-04-2009, 1:06 PM 7564

    SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    Salutare,

    (Nu sunt sigur daca ce vreau eu se poate, ca sunt n00b in SSIS, dar sincer m-as astepta sa se poata intr-un fel sau altul)


    Am creat un proiect SSIS in care am facut 3 pachete. Ele sunt simple, doar copiaza datele noi dintr-o tabela comparat cu o versiune mai veche a ei.
    Pachetele functioneaza ok in debug-ul SSIS designer.

    La build am vazut ca se creaza 3 fisiere separate, pe care daca vreau sa le rulez le pun separat in SQL Agent.

    Problema sau curiozitatea mea este daca nu pot face un pachet global ca sa ruleze pe rand fiecare dintre cele 3 pachete. Adica in loc sa fac 3 joburi in sql agent pt fiecare dintre pachete, sa fac una singura cu pachetul global.

    Multumesc.
  •  09-04-2009, 1:19 PM 7566 in reply to 7564

    Re: SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    da
    se foloseste obiectul din toolbox numit "ExecutePackageTask" ; toate cele 3 "ExecutePackageTask" taskuri se pun intr-un package care este folosit apoi in job

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  09-04-2009, 2:42 PM 7567 in reply to 7566

    Re: SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    Multumesc mult.

    Il vazusem inainte, dar nu reuseam sa fac conexiunea catre fisiere ci doar catre SQL si am crezut ca nu e ce trebuie. Dar dupa ce am sapat putin la conexiune, am vazut ca se poate lega catre un fisier si a fost perfect.



    PS. cred ca a avut legatura si cu faptul ca am mancat si am putut gandi mai bine Smile
  •  09-04-2009, 3:40 PM 7568 in reply to 7567

    Re: SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    In plus, se pot folosi "Precedence constraints" , acele sageti verzi/rosii care permit lansarea celor 3 obiecte consecutiv si le leaga unele de altele ; sageata verde spune ca se trece la obiectul urmator daca precedentul a rulat cu succes, iar sageata rosie permite trecerea pe o alta ramura, daca rularea a "falsat".

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  09-04-2009, 5:04 PM 7569 in reply to 7568

    Re: SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    Cu sagetile verzi si rosii am facut trecerea de date intre tabele, in special pe aia rosie a unui lookup care returna, ca eroare, toate randurile care nu existau in tabela cu care verificam.
    Desi era o folosire cam ciudata facea ce aveam nevoie.

    Din pacate metoda merge pt tabele cu randuri putine, dar pentru tabela cu randuri multe nu merge, deci va trebui sa gasesc o metoda mai buna sa copiez doar randurile nou introduse. Sad (nu ma supar daca primesc ceva idei, multumesc in avans)
  •  09-04-2009, 8:39 PM 7570 in reply to 7569

    Re: SSIS - Rulare pachete printr-un alt packet

    Problema dvs. se poate sparge in felul urmator :
    1. Cum aflu in T-SQL randurile nou introduse intr-un tabel
    2. Cum folosesc un obiectele SSIS in situatia data

    Pt 1 o solutie ar fi un query sau view care vede diferenta intre tabela martor si cea in care se aduc datele noi
    la 2 : Intr-un Data Flow Task se pune in OLEDB Data Source view-ul sau selectul testat la 1.



    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems