Welcome to Sign in | Help
in Search

Aplicatie pt PDA cu Windows CE

Last post 07-07-2009, 10:16 AM by MrSmersh. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  07-03-2009, 10:31 AM 7363

    Aplicatie pt PDA cu Windows CE

    Buna ziua,

    Tb sa fac o mica aplicatie pt un PDA. Intrebarea este ce SQL Server tb. sa folosesc (pe desktop si pe PDA) si cum fac sincronizarea intre cele 2 servere?
    Eventual ceva link-uri cu documentatie (am gasit ceva dar nu suficient)

    Multumesc
  •  07-03-2009, 10:27 PM 7366 in reply to 7363

    Re: Aplicatie pt PDA cu Windows CE

    Pai pentru inceput replication am "aberat" la subiect cu links aici http://itboard.ro/blogs/catalins_blog/archive/2009/04/29/nu-stiu-sa-citesc.aspx
    Daca in scenariul tau nu e ok ar mai fi si alte idei dar mai intii vezi asta.

     

  •  07-04-2009, 1:28 PM 7367 in reply to 7366

    Re: Aplicatie pt PDA cu Windows CE

    Pe PDa sql compact edition, pe master sql server express sau orice alta versiune in afar de mobile,iar syncronizarea o faci cu Microsoft Syncronization framework
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  07-07-2009, 9:07 AM 7368 in reply to 7367

    Re: Aplicatie pt PDA cu Windows CE

    Multumesc pt raspunsuri. Am vazut ceva cu XML in loc de SQL, ce parere aveti de varianta asta?
  •  07-07-2009, 10:16 AM 7369 in reply to 7368

    Re: Aplicatie pt PDA cu Windows CE

    Depinde de ce vrei sa faci, oricum cam in orice caz pe sub capota exista o sansa buna sa fie facut sincronizarea cu XML...
    Nu exista o singura solutie la problema dar o solutie e cea mai buna pentru cazul tau.
    Mergem de la replication care e efort redus de programare pina la ceva custom sa zicem pe WCF care e efort maxim de programare, si in range asta mai exista si alte metode, dar tot depinde de ce vrei sa faci si in oarecare masura de cu tehnologie esti familiar.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems