Welcome to Sign in | Help
in Search

Probleme logare Reporting Services

Last post 06-21-2009, 8:58 PM by ggciubuc. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  05-21-2009, 5:08 PM 7210

    Probleme logare Reporting Services

    Am si eu o problema va rog daca ma poate ajuta cineva.

    Incerc sa ma logez la Reporting Services de pe un alt computer (nu pe cel care am instalat sql serverul 2008) si dupa ce introduc userul si parola (introduc username si pass ale adminului calculatorului care are instalat sql-ul)  imi da urmatorul mesaj in browser:

    Server Error in '/Reports' Application.
    Access is denied.
    Description: An error occurred while accessing the resources required to serve this request. You might not have permission to view the requested resources.

    Error message 401.3: You do not have permission to view this directory or page using the credentials you supplied (access denied due to Access Control Lists). Ask the Web server's administrator to give you access.

    De pe calculatorul pe care am instalat sql-ul ma pot loga fara probleme.

    Multumesc.
  •  05-22-2009, 11:53 AM 7212 in reply to 7210

    Re: Probleme logare Reporting Services

    In Reporting Services autenticarea este gestionata de IIS , si poate fi de 3 feluri: Integrata Windows, Basic sau Anonymous; trebuie sa intrati pe IIS Manager undeva in Windows (pe la sculele de administrare, depinde si de ce versiune de sistem de operare aveti)
    In principiu se pune Basic authentication cand se merge pe Director Security al directorului virtual pentru report server.
    Din ce mi-aduc aminte de la problemele intalnite candva de mine, sigur problema dvs. e de la "Anonymus" ...
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  06-16-2009, 8:22 PM 7316 in reply to 7212

    Re: Probleme logare Reporting Services

    Multumesc, si scuze de intarziere.

    Inca n-am rezolvat problema, recunosc ca nu am f. multa experienta in configurarea IIS, am ajuns sa setez securitatea pe directorul virtual al Report Serverului, am schimbat setarea cu Anonymous dar fara prea mare succes.

    Sunt cam blocat, sa trimit vreun print screen?

  •  06-16-2009, 9:15 PM 7320 in reply to 7316

    Re: Probleme logare Reporting Services

    Trimiteti-mi prin modalitatea privata, ca sa nu mai incarcam site-ul urmand sa prezentam concluziile in public.

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  06-19-2009, 10:12 AM 7326 in reply to 7212

    Re: Probleme logare Reporting Services

    ggciubuc:
    In Reporting Services autenticarea este gestionata de IIS , si poate fi de 3 feluri: Integrata Windows, Basic sau Anonymous; trebuie sa intrati pe IIS Manager undeva in Windows (pe la sculele de administrare, depinde si de ce versiune de sistem de operare aveti)
    In principiu se pune Basic authentication cand se merge pe Director Security al directorului virtual pentru report server.
    Din ce mi-aduc aminte de la problemele intalnite candva de mine, sigur problema dvs. e de la "Anonymus" ...

    Nu neaparat Reporting ervice e un site ASp.net si poate folosi autentificarea Asp.net.
    Ma refer la faptul ca IIS poate fi pus pe anonym iar autentificarea requestului se poate face exckusiv w3wp proces,prin configurarile din web.config
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  06-19-2009, 11:05 AM 7327 in reply to 7326

    Re: Probleme logare Reporting Services

    Da, asa e ; precizarile acestea au fost facute printr-un nou document pe MSDN aflat aici ; in editiile anterioare autenticarea era gestionata de IIS insa de la 2008 aceasta este gestionata intern ; ceea ce spuneti la "autentificarea Asp.net" cred ca se integreaza la autenticare custom

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  06-21-2009, 8:58 PM 7328 in reply to 7327

    Re: Probleme logare Reporting Services

    Pt. problema ridicata de enovator vad ca lucrurile functioneaza, nu a mers url-ulclasic, http://localhost/reports pt ca se foloseste un alt port 8080 ales deoarece cel implicit , 80, a fost ocupat, asa ca se poate lansa
    http://pc11:8080/Reports/Pages/Folder.aspx sau http://localhost:8080/reports
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems