Welcome to Sign in | Help
in Search

BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

Last post 06-17-2009, 6:24 PM by ggciubuc. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  06-16-2009, 8:19 PM 7315

    BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

    Buna seara!

    As vrea sa stiu daca avem cum sa realizam un mini-portal BI ce foloseste sql 2008 (si Analysis si Reporting Services) cu o alta tehnologie decat Share Point sau pagini ASP.net.

    Practic am vrea sa extindem o aplicatie web-based creata deja cu jsp (Java Server Pages) si sa-i dezvoltam acest mic portal care sa contina practic un Dashboard si cateva rapoarte uzuale de care e nevoie in companie. Dashboard-ul contine sa zicem 3 grafice si un tabel.

    Am vazut ca folosind url-uri (accesand rapoartele in acest mod) putem accesa, afisa si chiar exporta in pdf un raport deja publicat. Este o solutie ca pe o pagina web jsp sa folosim iframe-uri pentru raportelele pe care vrem sa le afisam? Nu stiu cat de eleganta e aceasta solutie (nu prea e deloc si probabil ca nici engine-ul de Reporting Services nu stie sa scaleze output-ul a.i. totul sa se vada ok).

    Are cineva o idee mai buna sau trebuie sa punem si un SharePoint?
  •  06-16-2009, 8:49 PM 7317 in reply to 7315

    Re: BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

    enovator:

    As vrea sa stiu daca avem cum sa realizam un mini-portal BI ce foloseste sql 2008 (si Analysis si Reporting Services) cu o alta tehnologie decat Share Point sau pagini ASP.net.


    Buna seara,

    pentru a folosi Reporting Services nu este neaparat nevoie sa instalati Sharepoint adica acesta poate functiona si fara, rapoartele fiind accesate prin Report Manager , lansand http://ServerulDVS/Reports (sau cand se testeaza local http://localhost/Reports). Astfel, se pot accesa rapoartele create prin metodele de dezvoltare proprii si se pot duce acele rapoarte in diverse formate Excel, pdf etc.

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  06-16-2009, 9:03 PM 7319 in reply to 7317

    Re: BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

    ... si ca sa fiu si mai exact , mai jos in imagine va prezint un raport accesat prin Report Manager care prezinta date dintr-un cub, e vorba de o solutie BI pentru achizitie/stocare si vizualizare date ce provin de la 3 statii meteo aflate in 3 localitati (Paulesti, Baneasa si Brasov),  via GSM, (in raportul de fata e vorba de  minima, media si maxima temperaturilor zilnice ale lunii mai 2009) - de aceasta solutie astept sa se indragosteasca Ministerul Agriculturii Smile


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  06-17-2009, 10:45 AM 7322 in reply to 7319

    Re: BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

    Potiinstala serverul de rapoarte si pune linkurile catre rapoarte pe portalul tau dar cam atat. Cu sharepoint, instalat in modul de inegrare cu serverul de rapoarte poti face lucruri mult mai multe ca de exemplu afisarea unui raport in webpart report de exemplu sau sa comunici cu webservice-urile expuese de cele dpua produse (wss/moss sharepointportal si reporting services) din ambele parti
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  06-17-2009, 6:24 PM 7324 in reply to 7315

    Re: BI Portal, Dashboard web-based cu altceva decat Share Point?

    Pentru ce am primit pe e-mail se preteaza problematica KPI (un tutorial interesant aici ) iar ca sa arate asa frumos ca in imagine e nevoie de obiecte grafice de tip "gauge" (ilustrare aici ); cat despre "inghesuirea" de pe un raport , lucrurile se rezolva usor.
    Cu alte cuvinte aveti toate resursele("gauge" a fost mult dezvoltat in 2008) ca sa dezvoltati si sa postati rapoarte fara Sharepoint.

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems