Welcome to Sign in | Help
in Search

restore partial

Last post 06-09-2009, 5:17 PM by rremus. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  06-09-2009, 1:48 PM 7283

    restore partial

    Buna,

    Am o baza de date care contine tabele cu doua categorii de informatii:

    a) informatii despre interfata si logica (controale,flow-uri,formule)(80% din numarul tabelelor).
    b) informatia efectiva introdusa de utilizatorii finali (20% din numarul tabelelor)

    La ora actuala promovarea bazei de date in mediul de productie presupune doi pasi: se copiaza baza de date din mediul de teste in mediul de productie (pentru a avea ultima versiune a interfetei) si se importa din baza de productie datele efective prin bcp.
    Deoarece acest proces de promovare a bazei de date este greoi as dori sa pot promova numai partea de la punctul a.
    Back-ul partial sau back-ul filegrup-urilor nu ma ajuta.O alta solutie ar fii sa impart baza in doua.
    Voi stiti vreo alta solutie?

    Multumesc,
    Alina
  •  06-09-2009, 3:09 PM 7287 in reply to 7283

    Re: restore partial

    Nu i-tzi ofer o solutie directa (nici nu cunosc alat in afara de bcp, dar al putea sa-l automatizezi macar), dar am o sugestie oarecum tangentiala: partea a) reprezinta date de referinta si le puteti defini in script T-SQL, tzinute sub source control in proiectul aplicatiei. In felul asta nici nu s-ar mai pune problema de integrare, 'integrarea' ar fi rularea scriptului de upgrade de la versiunea N la N+1 a aplicatiei.

    http://rusanu.com
  •  06-09-2009, 3:27 PM 7289 in reply to 7287

    Re: restore partial

    2 baze de date care pot fi restaurate separat, individual (binenţeles): BDApp (pt. a) şi BDUser (pt. b).
  •  06-09-2009, 3:47 PM 7290 in reply to 7289

    Re: restore partial

    Nu se pot rula scripturi pentru ca structura este aceeasi doar continutul se modifica.

    M-am gandit la varianta cu 2 baze dar as prefera o singura baza ( am 7 baze cu aceeasi structura si impartirea ar duce la dublarea numarului lor, implicit la cresterea efortului de administrare).

    Multumesc,
    Alina
  •  06-09-2009, 5:17 PM 7292 in reply to 7290

    Re: restore partial

    Si continutul se poate modifica prin scripturi, de aceea m-am referit ca sint date de 'referinta'. Atita vreme cit nu sint alterate de catre utilizatori, se poat deploy-a foarte usor din script-uri.

    http://rusanu.com
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems