Welcome to Sign in | Help
in Search

Problema... legata de replicari

Last post 03-05-2009, 12:12 PM by katalyn. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  03-05-2009, 9:59 AM 6867

    Problema... legata de replicari

    Salut,

    Am urmatorul caz:
    O aplicatie care foloseste SQL Server 2000(denumita S1), si replicari cu mai multe puncte de lucru, si o aplicatie la Sediul Central, care nu se replica.
    Problema e urmatoarea. Aceasta a doua aplicatie (denumita S2) citeste din inregistrarile primei niste numere de facturi, si se salveaza in bazele ei de date. Ca sa fiu sigur ca nu-mi incearca nimeni vigilenta am facut un Foreign key catre tabela din prima aplicatie.
    Totul bine si frumos, pana in momentul in care, din prima aplicatie S1, de la un punct de lucru s-a sters o factura care era legata prin foreign key de aplcatia S2 la sediul central. Aici, cand s-a facut replicare, factura a intrat in conflict, pentru ca, normal nu se putea sterge.
    Am scris un Trigger pentru tabela facturi a aplicatiei S1 de la Sediul Central, dar... se pare ca nu exita notiune de BEFORE DELETE in MSSQL2000.
    Are cineva vreo idee cum se poate rezolva problema?
    A folosit cineva liked server? (ma gandeam ca as putea sa modifica datele din aplicatia S2 direct de pe serverul de la punctul de lucru...)

    Multumesc anticipat.
  •  03-05-2009, 12:12 PM 6870 in reply to 6867

    Re: Problema... legata de replicari

    Daca faci un trigger instead of delete in care mai intai stergi din s2 apoi din s1 o sa mearga insa din punct de vedere best practices nu cred ca este cea mai buna idee.
    Cătălin D.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems