Welcome to Sign in | Help
in Search

TimeOut inactivitate conexiune

Last post 01-14-2009, 11:51 AM by tiulian. 7 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  01-09-2009, 3:24 PM 6522

    TimeOut inactivitate conexiune

    Salutare

    Am si eu o mica problema si sunt recunoscator oricui are o idee.

    Stie cineva daca exista un TimeOut pentru cat timp o conexiune poate fi IDLE ?

    Concret: in MySql daca pe o conexiune nu se intampla nimic (este IDLE) o anumita perioada de timp serverul inchide conexiunea automat.

    Stie cineva daca exista asa ceva si in MsSql si cum se poate afla si/sau modifica ?

    Multumesc in avans

  •  01-09-2009, 3:32 PM 6523 in reply to 6522

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    După câte ştiu, nu există aşa ceva în SQL Server. Atât timp cât conexiunea de reţea este stabilă, poţi sta cu o conexiune SQL deschisă şi zile întregi.

    În afară de asta, am impresia că protocolul/driver-ul SQL trimite singur din când în când câte un pachet, ca să verifice dacă mai e activă conexiunea, aşa că probabil chiar dacă ai un idle timeout pe conexiunea de reţea (de exemplu dacă eşti pe dial-up), tot ar trebui să se păstreze conexiunea.

    Răzvan
  •  01-09-2009, 3:37 PM 6524 in reply to 6523

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

  •  01-09-2009, 3:37 PM 6525 in reply to 6523

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    Acest lucru se intampla cand ai spre exemplu un site in care te autentifici iar apoi expira sesiunea (de exemplu minimizezi browser-ul si nu te mai atingi de el). Daca despre asta este vorba in asp.net exista fisierul de configurare WEB.CONFIG in care trebuie sa specifici in mod explicit cand/cum expira sesiunea (by default nu exista tagul acolo dar il poti adauga tu). Despre asta este vorba ?

    In comportamentul descris de mine, nu Sql Server inchide sesiunea ci IIS o face bazandu-se pe setarea de care vorbesc mai sus in web.config (daca tagul nu este prezent valoarea default este de 30 de minute)

    Cătălin D.
    Filed under: ,
  •  01-09-2009, 4:50 PM 6528 in reply to 6525

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    Nu este vorba de site-uri sau aplicatii de net.

    Este un program facut in C++ MFC care lucreaza cu o baza de date. Cand deschizi programul se face o conexiune cu baza de date care este folosita apoi pt interogari, update .... Problema se pune cand nu faci nimic in aplicatie o perioada mai mare de timp (asa se intimpl la MySql unde din cand in cand tre sa interoghez eu baza de date)

    Luni o sa fac un test si anume o sa deschid aplicatia de dimineata si vad daca seara sau a doua zi conexiunea cu baza de date mai este in picioare.

  •  01-10-2009, 5:50 PM 6532 in reply to 6525

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    <httpruntime> tag in web.config acolo am specificat eu dimensiunea maxima a requestului cred ca e si perioada de timeout


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  01-13-2009, 9:38 AM 6542 in reply to 6528

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    tiulian:

    Nu este vorba de site-uri sau aplicatii de net.

    Este un program facut in C++ MFC care lucreaza cu o baza de date. Cand deschizi programul se face o conexiune cu baza de date care este folosita apoi pt interogari, update .... Problema se pune cand nu faci nimic in aplicatie o perioada mai mare de timp (asa se intimpl la MySql unde din cand in cand tre sa interoghez eu baza de date)

    Luni o sa fac un test si anume o sa deschid aplicatia de dimineata si vad daca seara sau a doua zi conexiunea cu baza de date mai este in picioare.

    Deci te conectezi cu MDAC mai exact folosind protocolul TDS pe enpointul implicit.Acu trebuie vazut daca protocolul tds are vreo setare ceva privind timp cand o conexiune e idle


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  01-14-2009, 11:51 AM 6544 in reply to 6542

    Re: TimeOut inactivitate conexiune

    Am terminat testul

    Am pus aplicatia pe un calculator si l-am lasat sa mearga fara sa fac nimic.

    Dupa 24 de ore conexiunea cu baza de date era in picioare.

    In concluzie, daca se mai intreaba cineva acelasi lucru, pot spune ca ori nu exista timeout pentru o conexiune idle ori acesta este destul de mare (> 24h).

     

    Numai bine

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems