Welcome to Sign in | Help
in Search

login failed "sa"

Last post 10-13-2008, 2:44 PM by marius_i. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-13-2008, 1:50 PM 5792

    login failed "sa"

    Login failed for user 'sa'. The user is not associated with a trusted SQL Server connection.

    Eroarea asta,des intalnita,ma chinuie si pe mine de vreo cateva ore.Am dat enable,am setat sa ia ambele moduri de autentificare.Am incercat sa creez un nou login,dar aceeasi eroare imi returneaza.Vreau sa ma conectez la un sql server 2005 cu acest user, sa.Parola am modificat-o,fiind to sa.Eu am instatlat pe windows server 2003,mai multe sql server-e,printre care un 2000 si doua de 2005.Pe unul merge sa ma loghez,pe celalalt nu.Baza de date care imi trebuie,evident o am pe cel pe care nu imi merge logarea cu sa.Sa fie chestia asta cu mai multe instante de vina?

    Multumesc si scuze daca nu m am facut inteles.Eu sper sa ma fi explicat clar si sa imi dati cate o sugestie.

  •  10-13-2008, 2:30 PM 5794 in reply to 5792

    Re: login failed "sa"

    Banuiesc ca "nu merge" pe instanta de SQL 2005 (?)

    In ce mod de autentificare e instalat SQL 2005? vezi si http://blog.benday.com/archive/2005/06/16/637.aspx

    * Pentru sa ar fi bun un "strong password"...:)

  •  10-13-2008, 2:31 PM 5795 in reply to 5792

    Re: login failed "sa"

    marius_i:

    Login failed for user 'sa'. The user is not associated with a trusted SQL Server connection.

    Eroarea asta,des intalnita,ma chinuie si pe mine de vreo cateva ore.Am dat enable,am setat sa ia ambele moduri de autentificare.Am incercat sa creez un nou login,dar aceeasi eroare imi returneaza.Vreau sa ma conectez la un sql server 2005 cu acest user, sa.Parola am modificat-o,fiind to sa.Eu am instatlat pe windows server 2003,mai multe sql server-e,printre care un 2000 si doua de 2005.Pe unul merge sa ma loghez,pe celalalt nu.Baza de date care imi trebuie,evident o am pe cel pe care nu imi merge logarea cu sa.Sa fie chestia asta cu mai multe instante de vina?

    Multumesc si scuze daca nu m am facut inteles.Eu sper sa ma fi explicat clar si sa imi dati cate o sugestie.


    Authentication ai pus-o la amindoua serverele sau doar la unul ?

    By default authentication este pusa la Windows Authentication
    Click dreapta pe server ( te conectezi cu contul cu care ai instalat/admin de domeniu, presupun),properties, security.
    Pariez ca pe cel care da este sql server and windows authentication , si pe celelalt doar windows ...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  10-13-2008, 2:44 PM 5799 in reply to 5792

    Re: login failed "sa"

    Multumesc Diana,multumesc Andrei !

     

    Am dat un services.msc si am restartat sqlserver-ul de acolo. A mers apoi cu logarea ca sa :)

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems