Welcome to Sign in | Help
in Search

Golire baza de date

Last post 03-24-2008, 6:14 PM by aflorin27. 16 replies.
Page 1 of 2 (17 items)   1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  03-20-2008, 11:32 AM 4431

    Golire baza de date

    Exista vreo comanda de golire a unei baza de date(toate inregistrarile), am script de la baza da imi pica serveru dacal rulez ziua )))), poate doar noaptea.
  •  03-20-2008, 11:45 AM 4432 in reply to 4431

    Re: Golire baza de date

    mangalau:
    Exista vreo comanda de golire a unei baza de date(toate inregistrarile), am script de la baza da imi pica serveru dacal rulez ziua )))), poate doar noaptea.

    Versiunea 1 drop table  / create table
    Versiunea 2 truncate table
    Versiunea 3 drop database / create database
    Oricare din ele nu merge daca iti pica server-ul ... cum pica?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  03-20-2008, 12:33 PM 4433 in reply to 4432

    Re: Golire baza de date

    Chestia e ca vreau sa pastrez toate tabelele, index,key,etc doar ca vreau sa nu mai am nici o inregistrare ,  a fost conceputa prost  de la inceput si acuma vrem sa o schimbam.Sunt peste 300 de tabele, am rulat scriptul mi-a facut tabelele dar am niste erori si nu cred ca e ok asa, dop imi sterge de tot din instanta si eu nu vreau asta
  •  03-20-2008, 2:29 PM 4435 in reply to 4433

    Re: Golire baza de date

    truncate...
    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  03-20-2008, 3:09 PM 4436 in reply to 4433

    Re: Golire baza de date

    mangalau:
    Chestia e ca vreau sa pastrez toate tabelele, index,key,etc doar ca vreau sa nu mai am nici o inregistrare ,  a fost conceputa prost  de la inceput si acuma vrem sa o schimbam.Sunt peste 300 de tabele, am rulat scriptul mi-a facut tabelele dar am niste erori si nu cred ca e ok asa, dop imi sterge de tot din instanta si eu nu vreau asta

    Alta solutie:
    [1] backup la baza de date vidă
    ...............
    ...............
    ...............
    [2] restore
  •  03-20-2008, 9:26 PM 4440 in reply to 4436

    Re: Golire baza de date

    Exista optiunea asta la back up ??? o sa verifc, ms.
  •  03-20-2008, 9:31 PM 4441 in reply to 4440

    Re: Golire baza de date

    Nu vad nici o optiune de back up baza de date vida, am sql 2005, dac  exista ,plz post me.
  •  03-20-2008, 9:45 PM 4443 in reply to 4441

    Re: Golire baza de date

    Nu exista o asemenea "optiune" - vezi BOL, unde gasesti toate amanuntele despre operatiunile de BACKUP si RESTORE.

    Dar poti sa "scriptezi" obiecte (tabele, view-uri, useri, etc...) dintr-o baza de date folosind "Generate Scripts Wizard" - vezi BOL ---> How to: Generate a Script (SQL Server Management Studio).

  •  03-20-2008, 10:01 PM 4444 in reply to 4441

    Re: Golire baza de date

    mangalau:
    Nu vad nici o optiune de back up baza de date vida, am sql 2005, dac  exista ,plz post me.

    Smile
    M-ai înţeles eronat.
    Am dorit să zic că trebuie să faci un backup (copie de siguranţă) la baza de date în moment în care aceasta este "vidă" !
    Ulterior, de fiecare dată când este necesar, doar restaurezi (restore) baza de date.

    Pentru restaurare poţi folosi comanda T-SQL RESTORE.
  •  03-20-2008, 11:59 PM 4448 in reply to 4443

    Re: Golire baza de date

    am rulat script deja dar imi da ceva erori mia facut tabele dar sunt in dubii cu erorile alea si sa verific vreo 200 - 300 de tabele,cred ca si stiu de ce imi da erori inceraca sa faca link si index catre obiecte care sunt create ulterior in script caci imi da erori gen object not found , but still created, speram sa gasesc o solutie mai sigura , vad ca toti in zic sa dau truncate , da la 300 de tabele cu nume de ma doare capu imi ia o zi intreaga, plus ca e boring si nu vad o solutie in asta.Oricum  ms de sfaturi e fain site pana acuma vb numa cu strainiii da te intelegi cu aia de mori le ceri ceva ei iti dau solutii la alte probleme.

  •  03-21-2008, 1:39 AM 4449 in reply to 4448

    Re: Golire baza de date

    declare @len varchar(8000)
    set @len=''
    select @len = @len + 'truncate ' + name  + char(10)+ char(13) from sys.tables
    print @len

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  03-21-2008, 2:19 AM 4450 in reply to 4449

    Re: Golire baza de date

    ignatandrei:
    declare @len varchar(8000)
    set @len=''
    select @len = @len + 'truncate ' + name  + char(10)+ char(13) from sys.tables
    print @len

    Ce te faci daca exista chei externe ?
    Chiar si atunci cand ai activată opţiunea ştergere în cascadă vei obţine următoarea eroare:
    "Cannot truncate table 'A' because it is being referenced by a FOREIGN KEY constraint."

    CREATE TABLE A(ID_A INT PRIMARY KEY, DEN_A VARCHAR(25))
    GO

    CREATE TABLE B(ID_B INT PRIMARY KEY, DEN_B VARCHAR(25), ID_A INT REFERENCES A(ID_A))
    GO

    INSERT INTO A VALUES (1,'A_1')
    INSERT INTO A VALUES (2,'A_2')
    GO

    INSERT INTO B VALUES (1,'B_1',1)
    INSERT INTO B VALUES (2,'B_2',2)
    INSERT INTO B VALUES (3,'B_3',2)
    GO

    În acest caz , TRUNCATE TABLE A duce la obtinerea erorii de mai sus iar
    ordinea corectă este TRUNCATE TABLE B si apoi TRUNCATE TABLE A  !
  •  03-21-2008, 10:04 AM 4453 in reply to 4450

    Re: Golire baza de date

    B_gd_n[ ]Sahlean:
    ignatandrei:
    declare @len varchar(8000)
    set @len=''
    select @len = @len + 'truncate ' + name  + char(10)+ char(13) from sys.tables
    print @len

    Ce te faci daca exista chei externe ?
    Chiar si atunci cand ai activată opţiunea ştergere în cascadă vei obţine următoarea eroare:
    "Cannot truncate table 'A' because it is being referenced by a FOREIGN KEY constraint."

    CREATE TABLE A(ID_A INT PRIMARY KEY, DEN_A VARCHAR(25))
    GO

    CREATE TABLE B(ID_B INT PRIMARY KEY, DEN_B VARCHAR(25), ID_A INT REFERENCES A(ID_A))
    GO

    INSERT INTO A VALUES (1,'A_1')
    INSERT INTO A VALUES (2,'A_2')
    GO

    INSERT INTO B VALUES (1,'B_1',1)
    INSERT INTO B VALUES (2,'B_2',2)
    INSERT INTO B VALUES (3,'B_3',2)
    GO

    În acest caz , TRUNCATE TABLE A duce la obtinerea erorii de mai sus iar
    ordinea corectă este TRUNCATE TABLE B si apoi TRUNCATE TABLE A  !

    Bogdan, sunt de acord cu problema PK/FK.
    In general , astea se rezolva prin try/error ... muti mai jos  cele care nu merg ...
    Problema era de generat codul pentru mai multe tabele... Daca as vrea sa fac codul pentru PK/FK ar fi muuuult mai complicat ...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  03-21-2008, 2:25 PM 4464 in reply to 4453

    Re: Golire baza de date

    Ar mai fi Copy Database Wizard în care poţi să copiezi doar structura unei baze de date (eventual creezi o noua baze de date apoi îi faci backup pentru a o putea folosi şi mai târziu). Această soluţie nu poate fi utilizată în versiunea Express.
    Cătălin D.
  •  03-23-2008, 10:43 PM 4469 in reply to 4464

    Re: Golire baza de date

    ma las pagubas am rulat deja vreo 4 ,5 script si nik, truncate din start nu mere ca am foreign keys, un script mia blocat serveru )))))))),am fcut log de la baza de date 4gb , cea mai buna metoda manuela(by hand)
Page 1 of 2 (17 items)   1 2 Next >
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems