Welcome to Sign in | Help
in Search

Persoanele din tehnologia informatiei (IT) sunt scutite de la plata contributiei, dar beneficiaza de asigurare medicala

Last post 03-05-2008, 1:16 AM by Serj K. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  12-21-2007, 8:35 AM 3662

    Persoanele din tehnologia informatiei (IT) sunt scutite de la plata contributiei, dar beneficiaza de asigurare medicala

    A se vedea articolul
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  02-14-2008, 4:44 PM 4025 in reply to 3662

    Re: Persoanele din tehnologia informatiei (IT) sunt scutite de la plata contributiei, dar beneficiaza de asigurare medicala


    Persoanele din IT nu sunt scutite. Se plateste CASS la nivelul salariului minim pe economie, adica vreo 30 de lei. Deci avand in vedere ca ele platesc, beneficiaza de servicii.


    Si acum sa va spun ceva foarte dragut...
    Legea nu a fost data pentru IT.
    Legea spune ca "cei scutiti de impozit" vor plati CASS la nivelul salariului minim. Asta a fost gandita ca o masura sociala, pentru a ii ajuta pe cei scutiti: handicapati, revolutionari... care oricum au salarii mici.
    Se pare ca atunci cand s-a dat legea s-a uitat ca mai este o categorie de scutiti de impozit... si astfel a intrat in oala si IT-ul. Sa speram ca nu se va reveni asupra legii.
  •  02-14-2008, 8:22 PM 4029 in reply to 4025

    Re: Persoanele din tehnologia informatiei (IT) sunt scutite de la plata contributiei, dar beneficiaza de asigurare medicala

    Vad ca aveti ceva informatii pe zona asta. Poate ar fi bine sa ne spuneti ce si cum sa vorbim la sefi ca sa se puna in aplicare scutirea.


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  03-05-2008, 1:16 AM 4285 in reply to 4029

    Re: Persoanele din tehnologia informatiei (IT) sunt scutite de la plata contributiei, dar beneficiaza de asigurare medicala


    Ideea este ca sunt anumite conditii care trebuie indeplinite:

    -venit mediu pe cap de angajat din departamentul de dezvoltare de 10.000 USD / luna
    -respectivii sa fie absolventi a unor facultati stabilite de lege

    Se face un dosar pentru fiecare din cei scutiti.
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems