Welcome to Sign in | Help
in Search

Relatii intre tabelele sursa

Last post 02-15-2008, 10:29 AM by cretzu. 1 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-14-2008, 4:39 PM 4023

    Relatii intre tabelele sursa


    In aceste zile am avut primul contact cu OLAP-ul din SQL Server 2005 si am o problema de care nu reusesc sa scap.

    Concret am doua tabele

    T1
    data
    cod_jurnal (PK)

    T2
    cod_jurnal (PK)
    seq_no (PK)
    dim1
    dim2
    ...
    suma

    In Data Source view am specificat relatia care exista intre tabelele T1 si T2.

    Am creat dimensiuni pentru data (ierarhica) si pentru dim1, dim2 etc.

    Problema:  Cand creez cubul, sistemul nu tine seama de legatura dintre tabele (data).

    Astfel, daca se cer afisare pe linii, fiecare linie fiind o data, pe fiecare linie este prezentata suma tuturor elementelor din T2. Am dedus deci ca nu se face o grupare dupa data.

    Din cate am observat, chiar daca lagatura intre tabele este vizibila, in momentul generarii cubului comenzile SQL executate nu fac nici un join intre tabele.

    Imi poate spune cineva care e rezolvarea? Multumesc mult.




    Off topic: nu stiu de ce, dar cu toate ca in sectiune sunt anuntate 11 topicuri eu nu vad nici unul. Apare un mesaj care spune ca e posibil sa fie in functie un filtru).
  •  02-15-2008, 10:29 AM 4038 in reply to 4023

    Re: Relatii intre tabelele sursa

    salut,

    Ai incercat sa specifici legatura dintre tabele si altundeva decat in view-ul de la datasource ?
    Adica ai incercat sa faci legatura  dupa cod_jurnal sa zicem in database diagram si dupa aia sa incerci sa creezi cubul ?


    Daniel.

    MCP (C Sharp)
    Software Engineer,
    Cluj Napoca
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems