Welcome to Sign in | Help
in Search

Restore fara Log 8 Gb

Last post 09-12-2007, 7:48 PM by Alex. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  09-12-2007, 2:09 PM 2662

    Restore fara Log 8 Gb

    Am un fisier .BAK de vreo 400MB. la restore rezulta .mdf de 800 Mb si .ldf de 8 Gb :)))))....exista posibilitatea de  a face restore din acest fisier doar la .mdf (nu ma intereseaza logul)?

     multumesc .

    alex.

  •  09-12-2007, 3:36 PM 2663 in reply to 2662

    Re: Restore fara Log 8 Gb

    Eu nu ştiu de această posibilitate dar ştiu alte 2 posibilităţi care poate să fie de ajutor:

    1. attach. Poti să ataşezi o bază de date chiar dacă nu ai fişierul de log

    2 Restore la fisierul mdf cum este in urmatorul exemplu: restore database Test file=N'Test_DB' from disk=N'D:\Test.bak' with replace Dar pt. asta este nevoie ca baza de date să fie cea din care s-a realizat backup-ul şi să fie pe server.


    Cătălin D.
  •  09-12-2007, 4:21 PM 2664 in reply to 2662

    Re: Restore fara Log 8 Gb

    Log-ul care rezultă este gol (nu a fost restaurat şi conţinutul lui), dar nu există nicio opţiune pentru a restaura din acel .BAK fără a re-crea şi LDF-ul (cu dimensiunea la care era atunci când a fost făcut backup-ul).

    Dacă te deranjează mărimea LDF-ului (în sensul că nu ai atâta spaţiu pe disc ca să faci restore-ul, sau nu ai chef să aştepţi atâta timp ca să facă restore), sugestia mea ar fi să faci un alt backup de pe server, după ce faci shrink la fişierul de LDF.

    Pentru ca shrink-ul să funcţioneze, ar trebui să faci backup la transaction log înainte. De altfel, cred că o dimensiune atât de mare a transaction log-ului este cauzată cel mai probabil de faptul că nu faci backup-uri la transaction log în mod regulat (lucru care e cam obligatoriu dacă alegi recovery model-ul Full). Aşa cum am scris şi mai demult, poţi găsi informaţii suplimentare despre acest subiect la http://sqlserver2000.databases.aspfaq.com/how-do-i-reclaim-space-in-sql-server.html.

    Răzvan

  •  09-12-2007, 7:48 PM 2665 in reply to 2664

    Re: Restore fara Log 8 Gb

    din pacate nu mai pot face rost de un alt backup....pe asta il am si pe asta trebuie sa-l folosesc :(.....nu imi este permis sa fac un shrink la .ldf si sa iau un alt backup.....am sperat si eu ca poate exista vreo modalitate dar nu stiu de ea :).....dar in cazul asta o sa-i fac restore asa cum e

    multumesc mult.

     
    alex. 

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems