Welcome to Sign in | Help
in Search

alter contract

Last post 09-09-2007, 11:53 AM by crestinul. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  09-08-2007, 9:53 AM 2634

    alter contract

    Vreau sa mai adaug alet tipuri de mesaje la un contract si vad ca nu exista alter..Sa fac drop si sa-l recreez dinnou ,imi afaceteza acest lucru obiectele care depind de el adica coada ,serviciul?

    Multumesc


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  09-08-2007, 4:39 PM 2635 in reply to 2634

    Re: alter contract

    Contractele nu pot fi modificate, intentionat.

    Rasounsul pe lung: Contractul este o intzelegere intre cele doua servicii ce mesaje pot fi trimise, si un contract schimbat ar insemna ca cele doua servicii numai pot comunica. Un serviciu poate implementa un nou contract (ALTER SERVICE ... (ADD CONTRACT ...). In general cind un contract se 'modifica' in productzie se folosesc versiuni in nume si serviciul trebuie sa suporte o vreme versiunea veche si cea nou, pentru ca clientzii nu pot fi upgradatzi simultan cu serviciul. De ex. applicatzia este distribuita cu contractul [/aplicatie/contract/v1.0]. Cind nou versiune este instalata, mai intii se adauga noul contract (ALTER SERVICE .. (ADD CONTRACT [/aplicatie/contract/v2.0]) apoi cind nu mai exista nici un serviciu partener care sa foloseasca contractul vechi, v1.0 este stearsa (ALTER SERVICE ... (DROP CONTRACT [/aplicatie/contract/v1.0]).

    In timpul dezvoltarii aplicatziei, pe masina echipei de dezvoltare, cind contractele se schimba des, cel mai bine este sa se recreeze serviciile de la zero de fiecare data cind se modifica ceva. 


    http://rusanu.com
  •  09-08-2007, 10:28 PM 2637 in reply to 2635

    Re: alter contract

    Deci in cazul meu ,e cazul de pe threadu cu sincronizare,vreau sa ma joc cu replicarea aia,dupa cum am zis a iesit insertul,dar vreau sa adaug si tipurile de mesaje stergere si update ,trebuie sa fac drop la contract creat dinnou pt astea trei tipuri de mesaje ,drop la servciu creat dinnou sa bata pe noul contract ,asta si pe sender si pe initiator nu:?
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  09-08-2007, 11:04 PM 2638 in reply to 2637

    Re: alter contract

    Exact. Drop service, drop contract, creaza contract, creaza servicii.

    http://rusanu.com
  •  09-09-2007, 11:53 AM 2640 in reply to 2638

    Re: alter contract

    multumesc
    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems