Welcome to Sign in | Help
in Search

Student cu probleme

Last post 08-19-2007, 4:19 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  08-19-2007, 11:02 AM 2505

    Student cu probleme

    Ok , poate suna stupid dara am ajuns printre experti pentru un amarat de refereat de care depinde examenul meu. Am de facut un refereat in oracle SQL/PLUS despre "baza de date a unui engross" , Problema e ca habar n-am cum arata codul sql*pl iar pe net nu gasesc programe/scripturi/sample cod care m-ar putea ajuta....So , pls HELP !!! Daca are cineva idei , linkuri ...va rog sa le postati aici , sper cat mai curand altfel sunt dead!
    VA multumesc anticipat pentru efort si un ps: nu-s sql retarded , so ma descurc daca imi dati linkuri!

    Small guy with big problems!
    Filed under:
  •  08-19-2007, 12:20 PM 2506 in reply to 2505

    Re: Student cu probleme

    Cum arata, este prezentat aici

    Cum se utilizeaza aici

    Pagina de la Oracle dedicata

    Iar pentru rezolvarea referatului v-as sfatui sa faceti asa :

    1.Instalati Oracle Enterprise Manager si acolo realizati in interfata grafica tabelele bazei de date.

    2.Si aici ca la SQL poti sa faci un script al obiectelor si le puneti intr-un fisier care poate fi lansat la promptul SQL*Plus asa cum se arata mai sus.

    3. Model pt "baza de date a unui engross" luati baza de date Northwind din SQL 2000 care este pt o companie de vanzari produse alimentare si adaptati-o. Mai mult, o idee e sa o migrati cu DTS-ul (Import/Export Wizardul) in Oracle pt ca el face migrarea-corespondenta intre tipurile de date (sau folositi Oracle Migration WorkBench - tool-ul de migrare catre Oracle).

     Bafta!


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  08-19-2007, 1:56 PM 2507 in reply to 2506

    Re: Student cu probleme

    Merci frumos. Exista vreun tool care face migrare din MySQL in SQL/PL ? mai bine zis sa converteasca cod, pe net ps: exista o interfata web unde poti sa introduci sa sa testezi cod SQL/PL sau nu numai , stie cineva linkul ?

    Small guy with big problems!
  •  08-19-2007, 4:19 PM 2508 in reply to 2507

    Re: Student cu probleme

    Daca te referi la un instrument care sa-ti permita executia/testarea interogarilor atunci poti incearca TOAD for ORACLE sau oracletool

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems