Welcome to Sign in | Help
in Search

cum schimb format() din access?

Last post 08-15-2007, 4:24 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 9 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  08-14-2007, 11:22 AM 2464

    cum schimb format() din access?

    stie cineva cumva cum schimb urmatoarea expresie

    "FORMAT([vknKrit_Pkw].[kritnr],'0000')" din access in sql server???

    stiu ca ar trebui sa folosesc  functia CONVERT dar nu stiu cum???

     multumesc anticipat!!!
     

  •  08-14-2007, 11:32 AM 2465 in reply to 2464

    Re: cum schimb format() din access?

    Vezi daca te ajuta

    http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms187928.aspx 

  •  08-14-2007, 12:11 PM 2467 in reply to 2465

    Re: cum schimb format() din access?

    NU MA AJUTA....:((...
  •  08-14-2007, 1:07 PM 2468 in reply to 2464

    Re: cum schimb format() din access?

    ioana:

    stie cineva cumva cum schimb urmatoarea expresie

    "FORMAT([vknKrit_Pkw].[kritnr],'0000')" din access in sql server???

    stiu ca ar trebui sa folosesc  functia CONVERT dar nu stiu cum???

     multumesc anticipat!!!
     

    Functia Format din Access returneaza o valoarea de tip String

    CREATE FUNCTION [dbo].[FormatNumber]( @val FLOAT )
    RETURNS VARCHAR(25)
    BEGIN
        RETURN CASE
                    WHEN @val < 1000 THEN
                        REPLICATE('0',4-LEN(CAST(ROUND(@val,0) AS VARCHAR(3))))
                        +CAST(ROUND(@val,0) AS VARCHAR(3))
                    ELSE CAST(@val AS VARCHAR(25))
                END
    END


    SELECT *, dbo.FormatNumber([Salariu Brut])
    FROM tabel

  •  08-14-2007, 1:34 PM 2470 in reply to 2468

    Re: cum schimb format() din access?

    Presupunând că e vorba doar de valori întregi, pozitive, care au maxim 4 cifre, o variantă mai simplă ar fi:

    SELECT REPLACE(STR(coloana,4),' ','0') FROM tabela

    Dacă valorile pot avea mai mult de 4 cifre, varianta lui Bogdan e mai bună.

    Răzvan

  •  08-14-2007, 1:44 PM 2471 in reply to 2470

    Re: cum schimb format() din access?

    Se poate folosi aici si o functie CLR (---> SQL 2005) - C# ofera mai multa flexibilitate in lucrul cu siruri.

     

  •  08-14-2007, 3:02 PM 2474 in reply to 2471

    Re: cum schimb format() din access?

    Diana:

    Se poate folosi aici si o functie CLR (---> SQL 2005) - C# ofera mai multa flexibilitate in lucrul cu siruri.

     

    Keys to the Database, Please stay on that side of the database.

     

  •  08-14-2007, 3:58 PM 2475 in reply to 2474

    Re: cum schimb format() din access?

    Bogdan, nu este chiar asa intotdeauna...Am tot respectul pentru Joe Celko, dar aici exagereaza putin - chiar daca la un moment dat pomeneste de "improperly skilled programmers" - si nu ma convinge foarte mult.  Eu  una nu sunt atat de  "purista" si uneori folosesc de exemplu CLR, bineinteles cu precautiile de rigoare. Itzik Ben-Gan descrie astfel de scenarii aici: http://www.sqlmag.com/Articles/ArticleID/49429/pg/1/1.html.

     Revenind la "improperly skilled programmers" - un astfel de individ poate cu "succes" sa "o dea in bara" ( ---> "screw up your entire enterprise") folosind CLR sau nu. Nicaieri nu exista protectie "anti prost" totala...Smile

     

  •  08-14-2007, 5:17 PM 2478 in reply to 2475

    Re: cum schimb format() din access?

    Diana 

    Sunt de acord cu faptul că limbajul SQL are anumite "limitări".

    Toata lumea s-a întrebat cum pot fi minimizate/eliminate aceste "limitări" ale limbajului SQL ! Nimeni nu se întreaba de ce apar aceste "limitari" ! Aceasta este intrebarea cheie în opinia mea !

     "The only purposes of SQL are data management and retrieval. Period."

    "Limitările" limbajului SQL sunt generate de o - să zicem - neintelegere (corectă) a funcţiilor unei BD respectiv a functiilor unui SGBD. Avem de multe ori tendinţa de a atribui BD, respectiv SGBD -Sistemului de Gestiune a Bazelor de Date- funcţii/atribuţii NESPECIFICE.

    Problema Ioanei este una din aceste atribuţii care nu este specifică pentru un SGBD: şi anume formatarea rezultatelor. Formatarea trebuie realizată la nivelul aplicaţiei client, mai precis la nivel de formulare/rapoarte (interfaţă grafică). Formatarea de care are nevoie Ioana se poate realiza FOARTE SIMPLU in CrystalReports ! De ce nu se intreaba nimeni totuşi de ce în T-SQL o astfel de formatare se realizeaza ceva mai dificil iar în C# / VB.NET / CrystalReports & co e o problema extrem de simpla ?! Poate ca un SGBD (ex. SQL Server) ar trebui sa fie si server web ... ? Nu-i aşa ? Glumesc evident !

     

    Iar mutarea CLR în baze de date este în primul rând marketing. MS a bifat o altă noutate adusă în SQL Server.  "Dot Net este în toate !" "Să ne rugăm lui Dot Net !" CoolTongue TiedBig Smile Glumesc şi eu ! Nu te supăra pe mine !
     

  •  08-15-2007, 4:24 PM 2487 in reply to 2478

    Re: cum schimb format() din access?

    Povesti de succes ... cu SQL Server si CLR Smile

    NASDAQ developers like the fact that SQL Server 2005 significantly enhances the database programming model by hosting the Microsoft .NET Framework version 2.0 Common Language Runtime (CLR). It enables writing procedures, triggers, and functions in any of the CLR languages, including Microsoft Visual C#® .NET 2003 development tool, Microsoft Visual Basic® .NET 2003 development system, and Microsoft Visual C++® 2003 development system.

    “So far we’ve been working with stored procedures, but we very much like the idea of the new SQL CLR feature,” says Buu. “SQL CLR gives us the ability to integrate powerful programmatic solutions without taking the time hit of leaving the database to access an external application. NASDAQ is devoted to delivering real-time solutions, so the ability to use CLR from within the SQL Server 2005 database is a much appreciated feature.”

     

    http://www.microsoft.com/casestudies/casestudy.aspx?casestudyid=49271 

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems