Welcome to Sign in | Help
in Search

Probleme cu memoria MS SQL 2005 x64 ??

Last post 05-29-2007, 8:10 PM by rremus. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  05-27-2007, 11:39 PM 1957

    Probleme cu memoria MS SQL 2005 x64 ??

    Salutari

    Se da urma urmatoarea configuratie de server : 2 x Xenon 3 Ghz, / 3 x 145 GB ( 15000 rpm ) HDD - RAID 5 / 4 GB RAM / Win 2003 x64 Ent. / MSSQL 2005 x64 Standard. Pe aceasta masina am instalata o aplicatie Client-Server care foloseste CORBA. Problema care apare, este ca MSSQL -ul incepe sa manance memorie ( si din cate stiu cat ii dai atit mananca ), iar cand aceasta este aproape de limita imi inchide serverul de aplicatie , dupa care MSSQL-ul elibereaza toata memoria ocupata. Am incercat sa limitez memoria folosita de SQL da rezultatul este acelasi, si problema asta incepe sa devina critica pentru ca se repteta zi de zi. Inca un amanunt : baza de date are 7GB ( tabela ce mai mare are 25.000.000 inregistrari ) si simultan lucreaza cam 20 de useri.

    Nu stiu daca am ales corect sectiunea, dar orice fel de indrumare pentru mica mea problema ( sau mare ?!??! ) ar fi bine venita pentru ca nu stiu de unde sa apuc problema .

    Multumesc

  •  05-28-2007, 8:14 AM 1958 in reply to 1957

    Re: Probleme cu memoria MS SQL 2005 x64 ??

    Atunci când "MSSQL-ul elibereaza toata memoria ocupata" cred că se restartează serviciul de SQL Server (poate din cauza unui memory leak sau vreun alt bug în SQL Server sau altceva). Apare ceva în log-uri la acest moment ? (uită-te în Event Viewer şi în ...\MSSQL\LOG\ERRORLOG). Ce versiune de SQL Server ai ? (eventual pune SP2 + hotfix-ul din KB 935356).

    Răzvan 

  •  05-29-2007, 5:17 PM 1978 in reply to 1958

    Re: Probleme cu memoria MS SQL 2005 x64 ??

    Multumesc pentru raspuns

    Cred ca m-am lamurit intr-o oarecare masura de la ce se tragea buba mea. Am mai pus inca 4GB de RAM si am observat ca problema nu e de la SQL, ci de la VM. Mai exact la un moment dat SQL-ul elibereaza o parte din memoria fizica si o parte din VM,pe cand serverul de aplicatie elibereaza doar memoria fizica iar pe cea virtuala o urca pana in pod si da cu capu' si acolo crapa.
    Daca ai vreo idee despre gestionarea memoriei virtuale...sau din ce cauza ala nu mi-o elibereaza.

  •  05-29-2007, 8:10 PM 1981 in reply to 1957

    Re: Probleme cu memoria MS SQL 2005 x64 ??

    In primul rind identifica unde este consumata memoria in SQL, folosind sys.dm_os_memory_clerks. In al doilea rind indentifica cine 'i-tzi inchide' serverul de aplicatzie. Sint oarecum convins ca SQL Server nu apeleaza TerminateProcess pe aplicatzia ta, deci nu SQL o inchide. Mult mai realist este ca aplicatiza nu este pregatita sa faca fatza la o alocare de memorie care nu poate fi onorata, continua si accesseaza un NULL pointer si genereaza un C0000005 urmat de crash, si atunci trebuie fixata aplicatia respectiva.

    Ideal ar fi sa muti mid-tier-ul CORBA pe o alta masina. In general e recomandat ca SQL Server sa fie singura aplicatzie pe un host.


    http://rusanu.com
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems