Welcome to Sign in | Help
in Search

Intrebare de pe RONUA Sincronizare stocuri MSDE

Last post 02-05-2007, 7:01 PM by marcel soare. 2 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-05-2007, 11:42 AM 1659

    Intrebare de pe RONUA Sincronizare stocuri MSDE

    ThePuiu wrote the following post at 05 feb. 2007 11:21 :
    Salut! As vrea sa cer un sfat mai 'greilor' de pe acest forum! Anume: am mai multe puncte de lucru distibuite in locatii diferite pe teritoriul unui judet. La fiecare pct de lucru se afla un computer cu acces la net prin fibra de la RDS. Pe fiecare comp va rula o aplicatie simpla de gestiune cu MSDE local. Pina aici totul e OK! Problema e urmatoarea: care e metoda cea mai buna de a putea vedea de la sediul central stocurile punctelor de lucru (conceptual)? Pentru inceput presupunem ca nu se vor face modificari ca sa nu fie nevoie de concurenta, doar consultarea stocurilor. Sper ca aceasta discutie sa serveasca si altor invatacei ca si mine! Multumesc anticipat.
     
    Idei, eu am citeva da mai intii sa ma uit in carte daca merg cu MSDE (ca acuma ca MCTS SQL nu e frumos sa ma fac de ris Smile)...
  •  02-05-2007, 2:10 PM 1671 in reply to 1659

    Re: Intrebare de pe RONUA Sincronizare stocuri MSDE

    Fara sa parasesc arhitectura despre care vorbim, asa adauga un MSDE la nivel central care periodic, folosind joburi copiaza din ora in ora

    tabela de stocuri in cea centrala care are in plus coloana "Locatie" ; deci atatea joburi cate locatii sunt; atentie la

    MSDE exista obiectele de tip joburi insa la Express Edition (urmasul de la 2005) acestea au fost scoase.

     


    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  02-05-2007, 7:01 PM 1696 in reply to 1659

    Re: Intrebare de pe RONUA Sincronizare stocuri MSDE

    sau iti poti dezvolta tu propriul tau mecanism de replicare, folosind servicii Windows si WEB. la centru un serviciu win care sa interogheze bazele de date din retea si sa copieze informatiile dorite.
     

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems