Welcome to Sign in | Help
in Search

sp_password could not find stored procedure

Last post 09-12-2013, 11:53 AM by xmldeveloper. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  05-23-2013, 12:29 PM 9530

    sp_password could not find stored procedure

        Am instalat de cativa ani un sql server 2000 cu conectare mixed mode . Programul de contabilitate care se conecteaza la sql era setat sa se conecteze prin user si parola insa de ceva vreme nu mai merge prin user si parola si doar prin windows integrated security. Am schimbat acum ceva vreme parola pentru userul sa prin "sp_password @new='nouaparola','sa'" si apoi a mers conectarea prin user si parola la sql. Dar acum cateva saptamani iar nu am mai mers prin user si parola si am incercat din nou sa folosesc sp_password dar imi afiseaza "could not find" . Ma gandesc ca poate s-a intamplat ceva dupa ce sa instalat si o instanta de sql 2005 express? Nu stiu ce pot face pentru a putea totusi schimba parola pentru userul sa ? Ambele versiuni sunt instalate pe un sistem windows server 2003 sp1 .
  •  05-23-2013, 1:40 PM 9531 in reply to 9530

    Re: sp_password could not find stored procedure

    Inteleg ca sp_password a fost stearsa (?) din instalarea ta. Backup de master ai? Sau o alta instalare de SQL 2000?
  •  05-23-2013, 1:50 PM 9532 in reply to 9531

    Re: sp_password could not find stored procedure

    Nu am backup de master si nici o alta instalare sql 2000 . Intrebarea e daca instalez un managmenet studio de sql 2005 voi putea schimba de acolo passwordu pentru utilizatorul sa din sql 2000 ? 
  •  06-04-2013, 2:21 PM 9541 in reply to 9530

    Re: sp_password could not find stored procedure

    Poate va conectati pe instanta express (2005) si nu pe instanta de SQL Server 2000?
    Verificati unde va conectati ruland SELECT @@SERVERNAME, @@VERSION
    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  08-27-2013, 2:10 PM 9582 in reply to 9530

    Re: sp_password could not find stored procedure

        Am recreat procedura sp_password folosind o alta instanta de sql server 2000 si am reusit sa ma conctez cu user si parola DAR dupa jumatate de ora aproximativ iar nu a mai mers cand am verificat pe server si surpriza iar nu era procedura sp_password. Intrebarea mea e ce se intampla ? Pot folosi un trace din profiler pentru a vedea ce se intampla cu procedura respectiva si care ar fi acela ? Am mai citit si altcineva zicea ca e de la faptul ca "cineva se joaca cu windows security policies" dar ce legatura au cu procedura mea ?
  •  08-27-2013, 5:32 PM 9584 in reply to 9530

    Re: sp_password could not find stored procedure

        Am gasit ceva pentru sql server 2005 - raportul schema changes history , tot asa ceva ar trebui si pentru sql server 2000 daca stie cineva ?
    Am mai gasit si cativa useri care mi se par ciudati si care au rol de sysadmin si din ce am citit toti cei din sysadmin pot da drop la o procedura asa ca as da disable la useri si as recrea sp_password dar interbarea mea e cum de au aparut userii respectivi si cum impiedic pe viitor  sa nu mai apara ?
  •  09-12-2013, 11:53 AM 9587 in reply to 9584

    Re: sp_password could not find stored procedure

    Este posibil ca utilizatorii respectivi sa fi fost creati de / pentru o aplicatie.
    Personal as incerca sa aflu de ce este sysadmin fiecare utilizator din acest rol.

    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems