Welcome to Sign in | Help
in Search

De la Access la SQL

Last post 07-18-2012, 9:53 AM by rsocol. 9 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  07-03-2012, 4:36 PM 9293

    De la Access la SQL

    Asa cum spun si mai sus, sunt un utilizator de Access si m-am gandit sa incerc sa vad cum este aerul si la urmatorul nivel, adica in sql.
    As avea o prima intrebare pentru cei care se pricep: in Access am o interfata grafica, un API, in care pot sa-mi construiesc relatiile, tabelele, formularele, etc.
    Pana acum nu am inteles care este aceasta interfata pentru sql, nu am inteles cum pot construi o baza de la zero, in ce program se face asta, etc.
    Poate cineva sa ma ajute si sa-mi explice ca unuia care nu stie absolut nimic despre sql, primii pasi? Sau vreun link cu toate aceste informatii de inceput.

    Va multumesc si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar in multe dintre subforumuri nu am access. Nu am inteles de ce, dar o sa vad eu in timp.
  •  07-03-2012, 4:47 PM 9294 in reply to 9293

    Re: De la Access la SQL

    Cautati SQL Server Management Studio (Start -Programs samd) care va duce intr-o interfata specifica msft de creare a obiectelor bazei de date.

    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  07-04-2012, 10:59 AM 9296 in reply to 9293

    Re: De la Access la SQL

    1) După ce ai instalat SQL Server Express Edition (2008: kit SQLEXPR_x64_ENU, SQLEXPR_x86_ENU | screencast pentru versiunea DEV sau 2012 kit SQLEXPR_x64_ENU, SQLEXPR_x86_ENU) Express Edition poţi instala SQL Server Management Studio/SSMS ( 2008 kit SQLEXPRWT_x64_ENU, SQLEXPRWT_x86_ENU | video sau 2012). Acesta este instrumentul principal de administrare şi programare a bazelor de date SQL Server. Cu ajutorul SSMS poţi
    • să te conectezi la server,
    • să creezi baze de date, tabele, proceduri stocate şi alte tipuri de obiecte.

    Alternativ, dacă nu ai instalat deja serverul SQL atunci poţi să instalezi ambele module (serverul SQL şi SSMS) folosind varianta

    SQL Server Express with Advanced Services (contains the database engine, Express Tools, Reporting Services, and Full Text Search).

    2) Dacă doreşti să instalezi o bază de date exemplu poţi să downloadezi AdventureWorks OLTP de aici:

    http://msftdbprodsamples.codeplex.com/

    3) Comenzile T-SQL (T-SQL este dialectul SQL folosit de către SQLServer) pe care le poţi folosi pentru a crea o bază de date plus tabelele şi datele aferente sunt: CREATE DATABASE, CREATE TABLE, INSERT.

    Exemplu: următorul script T-SQL crează o bază de date cu două tabele (Client şi Factură) şi inserează datele în cele două tabele.

    CREATE DATABASE CocoJambo2; --crează baza de date
    GO

    USE CocoJambo2; --activează baza de date CocoJambo2 pentru conexiunea curentă
    GO

    CREATE TABLE Client (
        IDClient    INT IDENTITY PRIMARY KEY, --opțiunea IDENTITY este echivalentă ”tipului” AutoNumber din Access
        Nume        NVARCHAR(50) NOT NULL, --NOT NULL este echivalent cu proprietatea Required = Yes
        Prenume        NVARCHAR(50) NOT NULL,
        CNP            NUMERIC(13,0) NOT NULL,
        CONSTRAINT IUN_Client_CNP UNIQUE (CNP) --declarăm o restricție de unicitate pe câmpul CNP
    );
    GO

    CREATE TABLE Factura (
        IDFactura    INT IDENTITY PRIMARY KEY,
        IDClient    INT NOT NULL,
        Data        DATE NOT NULL DEFAULT GETDATE(), --GETDATE() este echivalentă funcţiei Now()
        Valoare        NUMERIC(9,2) NOT NULL,
        CONSTRAINT CK_Factura_VerificaValoare CHECK( Valoare > 0 ), --restricţiile CHECK sunt echivalentul regulilor de validare
        CONSTRAINT FK_Factura_IDClient FOREIGN KEY (IDClient) REFERENCES Client(IDClient) --restricția de tip cheie externă (FK) definește legătura dintre tabelele Factura(IDClient=FK) și Client (IDClient=PK)
    );
    GO

    --Inserăm doi clienţi
    INSERT    Client
            (Nume, Prenume, CNP)
    VALUES    (N'Ionescu', N'Ion', 1234567890123),
            (N'Ionescu', N'Marin', 2345678901234);

    SELECT    *
    FROM    Client;

    --Inserăm o factură
    INSERT    Factura
            (IDClient, Valoare)
    VALUES    (1, 250.50);

    SELECT    *
    FROM    Factura;

  •  07-06-2012, 1:01 PM 9299 in reply to 9296

    Re: De la Access la SQL

    Nu inteleg deloc interfata forumului. Vroiam sa postez niste imagini print screen sa va arat ce si cum, dar nu stiu deloc cum se face asta. Am incercat sa instalez sql server si urmarind pasii pe link-ul youtube pe care mi l-ai pus, nu se potrivesc deloc. Si cand spun asta, ma refer la faptul ca atunci cand ajung la pasul in care trebuie sa aleg ce anume trebuie sa instalez, bifand acele check boxes, eu am doar 2 pozitii, nici vorba de toate cele care sunt in acel link. Nu stiu de ce apare acest fenomen, dar chiar vreau sa instalez dracia asta, sa vad cam cum se poate lucra cu el, eu, asa cum am spus, fiind obisnuit cu Access-ul.
  •  07-06-2012, 3:44 PM 9300 in reply to 9299

    Re: De la Access la SQL

    Ce încerci să instalezi:
    1) SQL Server 2008/2012 Express Edition sau
    2) SQL Server Management Sudio ?

    Care sunt checkboxurile disponibile ?

    Dacă vrei să postezi o captură de ecran atunci încarcă fișierul jpg/png/gif pe un site de tip image hosting și publică linkul.
  •  07-14-2012, 9:49 PM 9309 in reply to 9300

    Re: De la Access la SQL

    Le-am incercat pe ambele si e total diferit de ce vad in tutorialul video.
    In alta ordine de idei, cand incerc sa pun o poza, imi spune ca: You do not have permission to upload or link to files. Please contact your system administrator.
  •  07-15-2012, 12:07 PM 9310 in reply to 9309

    Re: De la Access la SQL

    1)
    ”Ce încerci să instalezi:
    1) SQL Server 2008/2012 Express Edition sau
    2) SQL Server Management Sudio ?

    Care sunt checkboxurile disponibile ?

    2)

  •  07-15-2012, 12:18 PM 9311 in reply to 9310

    Re: De la Access la SQL

    Stiu exact ce si cum se foloseste interfata asta, numai ca eu nu am nimic din exemplul tau.
    Adica, indiferent de browser-ul pe care il folosesc, ce imi arati tu in poza de mai sus, eu nu am deloc. Adica din tot ce ai tu, eu am doar campul asta in care scriu acum.
    Si aveam nevoie de asta ca sa pot pune un atachament din care sa se vada check box-urile.
    Ce se intampla de nu am niciuna dintre optiunile pe care stiu ca trebuie sa le am in interfata asta?
    Chiar sunt moderator pe un forum care foloseste exact interfata asta, doar ca e setata altfel.
  •  07-15-2012, 1:16 PM 9312 in reply to 9311

    Re: De la Access la SQL

    Attachment: Capture016.PNG
    Publică link-ul către fișier.
    Atunci când adaugi/editezi un mesaj (folosind Reply nu Quick Reply) ai acces la tab-ul Options (vezi secțiunea de mai sus ”Attachment: Capture016.PNG ”) ?
  •  07-18-2012, 9:53 AM 9315 in reply to 9311

    Re: De la Access la SQL

    Dacă nu vezi toolbar-ul deasupra locului în care scrii mesajul, încearcă cu Firefox sau folosind opțiunea "Compatibility View" în Internet Explorer (în Chrome se pare că nu merge).

    Răzvan
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems