Welcome to Sign in | Help
in Search

backup database SQL 2000 in shared folder !

Last post 02-19-2010, 7:53 AM by kalyer. 6 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  10-03-2007, 10:52 AM 2839

    backup database SQL 2000 in shared folder !

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajtati si pe mine cu urmatoarea problema:

    Am o baza de date pe un SQL server 2000; dimensiunea acesteia este de 1,8 gb. Am facut un plan de mentenata care imi arhiveaza aceasta baza in fiecare noapte pe hdd local. Zilnic arhivez cu winrar baza de date si o copie in retea intr-un shared folder. Cum as putea face acest lucru automat ? Eventual sa faca backup direct in alta locatie, sau vreun script care sa arhiveze si/sau sa mute.Problema e ca daca lipsesc de la birou si hdd-ul serverului cade, am pierdut tot.

     Va multumesc frumos.

     

  •  10-03-2007, 11:59 AM 2841 in reply to 2839

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    Intr-un scenariu asemanator, eu folosesc un script VB care copiaza backup-urile de pe "local" pe o locatie in retea. Fisierele cu extensia "bak" din folder-ul C:\Backups\DB sunt copiate peY:\DBackup\.

    Set objFSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
    Set objFolder = objFSO.GetFolder("C:\Backups\DB")
    Set colFiles = objFolder.Files
    For Each objFile in colFiles
        If objFso.GetExtensionName(objFile) = "bak" Then
            objFSO.CopyFile objFSO.GetAbsolutePathName(objFile), "Y:\DBackup\"
        End If
    Next

    Sriptul de mai sus ("CopyFiles.vb") il apelez dintr-un fisier .cmd. Iata un fragment din continutul fisierului .cmd :

    net use Y: /delete

    net use Y: locatie parola /user

    cscript C:\Backups\DB\CopyFiles.vbs

    ............... 

    * In momentul asta, nu mai arhivez backup-urile pentru ca am suficient spatiu pe Y Smile. Cu ceva timp in urma, arhivam folosind WinRar:

    "C:\Program Files\WinRAR\WinRAR.exe" a C:\TestScript\bcpout\SomeTables C:\TestScript\bcpout\*.txt (pentru detalii despre sintaxa, vezi helpul WinRar) si copiam / "descarcam" arhivele.

    Mai departe folosesc un job care are ca pasi backup-ul propriu-zis ("step 1") si fisierul .cmd ("step 2"). Daca vreunul din pasi esueaza (de exemplu

    locatia Y este "inaccessible"), primesc notificare prin mail.

    * Ai grija sa si "cureti" arhiva de backup-urile vechi...


    Documentatie de scripting gasesti aici:
    http://www.microsoft.com/technet/scriptcenter/default.mspx
    Pentru "command shell" vezi
    http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ntcmds_shelloverview.mspx?mfr=true

     

     

  •  10-03-2007, 12:21 PM 2842 in reply to 2841

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    P.S. Pe SQL 2005 poti face backup direct pe locatia din retea. Nu mai imi amintesc daca pe SQL 2000 se poate...Eu procedez astfel din lene si graba...
  •  10-03-2007, 12:55 PM 2844 in reply to 2842

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    multumesc mult. o sa incerc cu prima varianta pe care mi-ati oferit-o.

    o zi buna

  •  10-03-2007, 1:31 PM 2845 in reply to 2844

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    Totusi vezi in Books online daca SQL 2000 poate face backup pe un "network share" - eu imi amintesc ca parca nu...
  •  10-03-2007, 1:56 PM 2846 in reply to 2845

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    Cred ca atat timp cat contul (Start > Control Panel > Administrative tools > Services > SQL Server > Properties > Log on) sub care ruleaza serviciul SQL Server permite accesarea directorului/folder-ului partajat/share-uit atunci poti excuta comanda

    BACKUP DATABAE bazadedate TO DISK = '\\server\director\fisier.bak' 

    fara probleme. 

  •  02-19-2010, 7:53 AM 8058 in reply to 2842

    Re: backup database SQL 2000 in shared folder !

    I'm not sure where you got this information, dinakar. BOL specifically states: "The file must reside on one of the following devices: the local server on which SQL Server is installed, a Storage Area Network [SAN], or an iSCSI-based network." You are not allowed to use CREATE DATABASE with mapped drives or shared folders - you get an error:

    Msg 5110, Level 16, State 2, Line 1
    The file "\\whatever\alright\data.mdf" is on a network path that is not supported for database files.
    Magic Backup

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems