Welcome to Sign in | Help
in Search

Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

Last post 11-26-2008, 6:32 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-25-2008, 5:18 PM 6248

    Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

    Ati experimentat aceasta "combinatie"? Ce probleme ati intalnit? De exemplu sunt probleme cu accesarea campurilor avand tipuri de date specifice SQL 2005, cum ar fi varchar(max) / nvarchar(max)?

    Iata si un articol destul de "descurajant" Smile

    http://www.databaseadvisors.com/gazette/sqlexpress.asp

     

  •  11-25-2008, 5:46 PM 6250 in reply to 6248

    Re: Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

    Folosesc în mod curent ADP-uri în Access 2003 cu back-end SQL 2005 Express (sau MSDE 2000), de fapt aplicaţia principală din firma noastră se bazează pe această tehnologie. Însă fac toate modificările la baza de date prin script-uri în Management Studio (Express), aşa că nu am observat problemele respective. În plus, nu folosesc (încă) nicio funcţionalitate specifică SQL 2005 (pentru că aplicaţia trebuie să funcţioneze în continuare cu SQL 2000, până trecem la 2005 la toţi clienţii).

    O problemă pe care am întâlnit-o se referă la modificări în form-uri bazate pe tabele cu cheie primară identity: dacă există trigger-e care scriu în alte tabele cu identity, atunci rândul adăugat/modificat dispare de pe ecran, deoarece Access-ul reciteşte înregistrarea folosind @@IDENTITY în loc de SCOPE_IDENTITY(). Singurul workaround pe care l-am găsit a fost să folosesc chei primare uniqueidentifier în loc de int-urile identity.

    În rest, singurele probleme care mă supără mai tare sunt cele legate de Access (nu de interacţiunea cu SQL Server), pentru că uneori crapă când ţi-e lumea mai dragă, iar uneori corupe şi proiectul (mai ales dacă sunt multe sute de form-uri şi rapoarte în el, fişierul meu ADP ajungând pe la 80-100MB).

    Oricum, recomand instalarea ultimului hotfix Post-SP3 pt Access 2003 (KB 945674), care corectează câteva bug-uri neplăcute (introduse în SP3).

    Răzvan
  •  11-25-2008, 8:19 PM 6251 in reply to 6250

    Re: Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

    Access + SQLServer/MSDE/SQLExpress este o combinaţie mortală dpdv al productivităţii. Bate la funduleţ tot ce înseamnă .Net/Java/VB6/etc.
    Binenţeles ca sunt şi ceva aspecte mai puţin plăcute. Ce nu mi-a plăcut mie este faptul că Access preia unele din setările din Control Panel/Regional Settings.
    Totuşi faptul că poţi realiza formularele şi rapoartele în 2 timpi şi 3 mişcări ...
    Practic toată teoria obiectuală este egală cu zero (C#,VB.Net,Java,etc.) în momentul în care un formular este realizat în 5 secunde !
    Să nu uităm de faptul că poţi foarte simplu să creezi un grid cu un combobox multicoloană + existenţa unui control tip repeater (formular în modul de vizualizare continuos forms).
  •  11-26-2008, 6:34 AM 6258 in reply to 6251

    Re: Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

    B_gd_n[ ]Sahlean:
    Access + SQLServer/MSDE/SQLExpress este o combinaţie mortală dpdv al productivităţii. Bate la funduleţ tot ce înseamnă .Net/Java/VB6/etc.

    Poate ca bate la fund( desi nu sunt de acord 100%) ... dar dpdv al update-urilor de aplicatie problema sta invers. Daca vrei sa vinzi asa ceva - si nu sa o ai in mediu controlat de Enterprise, unde sa poti face deploy prin politici de domeniu -si vrei sa faci un update(sau SP Big Smile  ) esti cam mort...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  11-26-2008, 6:32 PM 6273 in reply to 6258

    Re: Front-end Access 2003 si back-end SQL 2005 Express

    Nu am spus că soluţie este perfectă !

    Dacă vrei să vinzi aşa ceva (deşi este oarecum riscant) atunci îţi  trebuie licenţă pentru a distribui Access Runtime în ceea ce priveşte proiectul *.ade (*.adp compilat) !
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems