Welcome to Sign in | Help
in Search

problema la crearea unui tabel

Last post 11-04-2008, 3:19 PM by Diana. 8 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  11-04-2008, 2:05 PM 6037

    problema la crearea unui tabel

    A trebuit la servici sa rulez un script care creaza un tabel si dupa crearea tabelului apare:
    warning: The table 'numetabel'  has been created but is maximum row size 8393 exceeds the maximum number of bytes per row 8060. Insert or update of a row in this table will fail if the resulting row length exceeds 8060 bytes.
     
    Seful meu ma intreaba cum poate fi rezolvata aceasta problema. Tabelul e facut de firma care a facut produsul eu nu am dreptul sa-l modific. Ce se poate face? E vorba de Sql Server 2000.
     
    Am vorbit cu Gigi Ciubuc care mi-a spus urmatoarele:
    1.Din ce stiu eu si ce vad pe net e cred ca trebuie sa fie normalizata schema in sensul urmator:
    - sau se regandeste dimensiunea datelor astfel ca sa nu depaseasca 8060
    -sau se sparge tabela in 2 tabele cu relatia 1:1
    2.Daca e sql 2005 ar putea modifica in varchar(max) , sau text ambele campuri ; ambele pot tine pana la 2 Gb; sql -ul are un mecanism prin care gestioneaza surplusul asta de informatie
     
    Mai are cineva vreo solutie?
    Multumesc mult
  •  11-04-2008, 2:22 PM 6040 in reply to 6037

    Re: problema la crearea unui tabel

    Gigi ti-a dat un sfat bun. Totusi, cum arata scriptul?
  •  11-04-2008, 2:43 PM 6041 in reply to 6040

    Re: problema la crearea unui tabel

    Este o comanda de creare a unui tabel cu constrangeri si atat. Am creat tabelul si a aparut acel warning. Problema este daca la darea aplicatiei in exploatare sunt introduse inregistrari sau se face update care depasesc 8060. Inteleg ca aceste comenzi vor esua, ceea ce nu se doreste.

     

     

     

  •  11-04-2008, 2:48 PM 6042 in reply to 6037

    Re: problema la crearea unui tabel

    cami_m:
    Mai are cineva vreo solutie?
    Multumesc mult

    Care ar fi problema cu solutiile oferite? Ce te nemultumeste ?(mai ales aia cu max...)

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  11-04-2008, 2:57 PM 6045 in reply to 6042

    Re: problema la crearea unui tabel

    Raspunsul este OK. Vroiam sa fiu sigura ca nu exista alta solutie. Seful meu nu accepta sa gresesti si eu nu le stiu nici pe departe pe toate si mai sunt si noua la acest servici.

    Multumesc

  •  11-04-2008, 3:08 PM 6047 in reply to 6042

    Re: problema la crearea unui tabel

    Andrei, daca nu stiai , cami_m este colega noastra de facultate si de grupa .
    Gheorghe Ciubuc,SQL Server Influencer, MCP(SQL 2000), MCTS (SQL Server 2005) , OCA(Oracle 9i), Sybase(Brainbench)
  •  11-04-2008, 3:11 PM 6048 in reply to 6045

    Re: problema la crearea unui tabel

    cami_m:

     Seful meu nu accepta sa gresesti si

    eu nu le stiu nici pe departe pe toate si

    mai sunt si noua la acest servici.



    1. Daca nu accepta greseli, cum vrea sa invete oamenii ? Iar de frica oamenii nu pot invata decit sa faca greseli ...

    2. Crezi ca vreo persoana fizica le stie pe toate?

    3. Mda...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  11-04-2008, 3:12 PM 6049 in reply to 6047

    Re: problema la crearea unui tabel

    ggciubuc:
    Andrei, daca nu stiai , cami_m este colega noastra de facultate si de grupa .

    Chiar nu stiam ...Buna, Cami ... ou sont le neiges d'antan ?

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  11-04-2008, 3:19 PM 6051 in reply to 6045

    Re: problema la crearea unui tabel

    cami_m:

    Raspunsul este OK. Vroiam sa fiu sigura ca nu exista alta solutie. Seful meu nu accepta sa gresesti si eu nu le stiu nici pe departe pe toate si mai sunt si noua la acest servici.

    Multumesc

    De oameni ca seful tau e bine sa te feresti. Cred ca e timpul sa-ti gasesti un job mai bun. Iarta-ma pentru interventia "off topic".

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems