Welcome to Sign in | Help
in Search

Messages cand execute ceva

Last post 08-15-2008, 7:03 PM by B_gd_n[ ]Sahlean. 5 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  08-14-2008, 9:22 AM 5496

    Messages cand execute ceva

    Sunt noua de tot. Am un manual care ma invata cum sa creez un simplu Multi-table View. Am scris eu acolo ce vreau, parea fi ok, dar cand sa Excecute! in Database "master" zice:
    Msg 321, Level 15, State 1, Procedure SKY_CUST1, Line 7
    "CustomerID" is not a recognized table hints option. If it is intended as a parameter to a table-valued function, ensure that your database compatibility mode is set to 90.

    Nu m-am speriat: m-am dus la "master" ->Properties->Options, acolo este un camp Compatibility Level, care este setat "SQL Server 2005 (90)", eu folosind varianta Express, gratuit downloadata.
    O fi alta problema? Ca daca e greseala in comenzi sau in modul in care sunt alcatuite cele doua tabele din care selectez eu Multi-table View, macar sa stiu unde sa ma adresez cu corectatul. Va multumesc.
  •  08-14-2008, 9:34 AM 5497 in reply to 5496

    Re: Messages cand execute ceva

    Poate ar ajuta  sa vedem SKY_CUST1 si tabele pe care lucreaza.
    Eu doar din mesjul de erare nu ma prind.
  •  08-15-2008, 9:56 AM 5499 in reply to 5496

    Re: Messages cand execute ceva

    Compatibility level se aplica pentru fiecare baza de date in parte.
    Trebuie sa verifici compatibility level pe baza ta de date nu pe master :)
    Sper ca te ajuta informatia
  •  08-15-2008, 6:05 PM 5500 in reply to 5499

    Re: Messages cand execute ceva

    Sarumana de raspunsuri, exact asta ma interesa: daca sa mai stau mult  si bine sa ma uit in campul Compatibility mode sau sa ma uit la tabelele mele sa vad daca nu am uitat ceva. Probabil o fi din cauza ca nu au primary key, abia acum citesc despre asta...Eu pe master executasem comenzile, ca tot undeva in master am si creat tabelele. Deja am luat-o de la capat si mi-am creat o database separata, avand grija sa ma uit si la Compatibility mode sa fie (90). Deci, ce este mai important am aflat: intai ca errors nu-ti spun totul si, doi, ca e bine sa o iau de la capat cu crearea unei New database despre care sa stiu cum exact am creat-o si cu ce Properties.

    Mersic. Cand o rezolv si aflu ce avea, postez.

  •  08-15-2008, 6:18 PM 5501 in reply to 5500

    Re: Messages cand execute ceva

    alecsa:

    .Eu pe master executasem comenzile, ca tot undeva in master am si creat tabelele.


    Ups ... Macar daca ai fi facut-o pe model ...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  08-15-2008, 7:03 PM 5502 in reply to 5500

    Re: Messages cand execute ceva

    alecsa:

    Sarumana de raspunsuri, exact asta ma interesa: daca sa mai stau mult  si bine sa ma uit in campul Compatibility mode sau sa ma uit la tabelele mele sa vad daca nu am uitat ceva. Probabil o fi din cauza ca nu au primary key, abia acum citesc despre asta...Eu pe master executasem comenzile, ca tot undeva in master am si creat tabelele. Deja am luat-o de la capat si mi-am creat o database separata, avand grija sa ma uit si la Compatibility mode sa fie (90). Deci, ce este mai important am aflat: intai ca errors nu-ti spun totul si, doi, ca e bine sa o iau de la capat cu crearea unei New database despre care sa stiu cum exact am creat-o si cu ce Properties.

    Mersic. Cand o rezolv si aflu ce avea, postez.


    De ce nu publici aici cel puĊ£in scriptul T-SQL de la procedura SKY_CUST1 si versiunea de SQL Server pe care o folosesti (2000/2005/2008) ?

    Eventual executi procedura
    EXEC sp_dbcmptlevel BazaTaDeDate , 90
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems