Welcome to Sign in | Help
in Search

AJUTOR !!!

Last post 04-23-2008, 12:59 AM by B_gd_n[ ]Sahlean. 72 replies.
Page 2 of 5 (73 items)   < Previous 1 2 3 4 5 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  01-28-2008, 5:19 PM 3856 in reply to 3854

    Re: AJUTOR !!!

    ignatandrei:
    nickk:

    Am observat ca datele sunt introduse diferit adica una este de Tip Text cu toate ca alolo sunt cifre iar alta de tip Number cum fac sa am o compatibilitate intre ele??? Merci


    In acces ( cum ziceai ca folosesti) te duci pe table, dai design view si schimbi tipul de date pe cimpurile tale
    ATENTIE :  verifica ca toate sunt de tip numeric inainte de a schimba!

    Problema ca un tabel este din Table altul este query adica un tabel format in baza la ceva, iar la acest query nu pot sa vad ce tip de date are :( Tongue Tied

  •  01-28-2008, 10:30 PM 3858 in reply to 3856

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:
    ignatandrei:
    nickk:

    Am observat ca datele sunt introduse diferit adica una este de Tip Text cu toate ca alolo sunt cifre iar alta de tip Number cum fac sa am o compatibilitate intre ele??? Merci


    In acces ( cum ziceai ca folosesti) te duci pe table, dai design view si schimbi tipul de date pe cimpurile tale
    ATENTIE :  verifica ca toate sunt de tip numeric inainte de a schimba!

    Problema ca un tabel este din Table altul este query adica un tabel format in baza la ceva, iar la acest query nu pot sa vad ce tip de date are :( Tongue Tied


    la query poti sa vezi din ce tabele este format.
    In cel mai rau caz, apasa pe SQL si iti da sursa la query

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-29-2008, 10:54 AM 3859 in reply to 3858

    Re: AJUTOR !!!

    ignatandrei:
    nickk:
    ignatandrei:
    nickk:

    Am observat ca datele sunt introduse diferit adica una este de Tip Text cu toate ca alolo sunt cifre iar alta de tip Number cum fac sa am o compatibilitate intre ele??? Merci


    In acces ( cum ziceai ca folosesti) te duci pe table, dai design view si schimbi tipul de date pe cimpurile tale
    ATENTIE :  verifica ca toate sunt de tip numeric inainte de a schimba!

    Problema ca un tabel este din Table altul este query adica un tabel format in baza la ceva, iar la acest query nu pot sa vad ce tip de date are :( Tongue Tied


    la query poti sa vezi din ce tabele este format.
    In cel mai rau caz, apasa pe SQL si iti da sursa la query

    Problema apare la schimbarea tipului din Number in Text deoarece acet tabel facut in Table are legaturi si cu alte query iar in acest caz trebuie sa schim toata programa, poate exista o functi de exemplu [Number] (A.d) = [Text] (B.d) sa faca o compatibilitate intre ele adica sau sa compare ca text sau ca numar :( este oare asha functie ??? Merci

  •  01-29-2008, 11:14 AM 3860 in reply to 3859

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:

    Problema apare la schimbarea tipului din Number in Text deoarece acet tabel facut in Table are legaturi si cu alte query iar in acest caz trebuie sa schim toata programa, poate exista o functi de exemplu [Number] (A.d) = [Text] (B.d) sa faca o compatibilitate intre ele adica sau sa compare ca text sau ca numar :( este oare asha functie ??? Merci


    CBool(cimp) converteste la  Boolean
    CByte(cimp) converteste la  Byte
    CCur(cimp) converteste la  Currency
    CDate(cimp) converteste la  Date
    CDbl(cimp) converteste la  Double
    CDec(cimp) converteste la  Decimal
    CInt(cimp) converteste la  Integer
    CLng(cimp) converteste la  Long
    CSng(cimp) converteste la  Single
    CStr(cimp) converteste la  String



    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
  •  01-30-2008, 7:11 PM 3886 in reply to 3860

    Re: AJUTOR !!!

    ignatandrei:
    nickk:

    Problema apare la schimbarea tipului din Number in Text deoarece acet tabel facut in Table are legaturi si cu alte query iar in acest caz trebuie sa schim toata programa, poate exista o functi de exemplu [Number] (A.d) = [Text] (B.d) sa faca o compatibilitate intre ele adica sau sa compare ca text sau ca numar :( este oare asha functie ??? Merci


    CBool(cimp) converteste la  Boolean
    CByte(cimp) converteste la  Byte
    CCur(cimp) converteste la  Currency
    CDate(cimp) converteste la  Date
    CDbl(cimp) converteste la  Double
    CDec(cimp) converteste la  Decimal
    CInt(cimp) converteste la  Integer
    CLng(cimp) converteste la  Long
    CSng(cimp) converteste la  Single
    CStr(cimp) converteste la  String


    Spune-mi te rog exista asa o functie ca de exemplu :

    2 coloane in 1 sunt numere fomate din 3 4 si 5 cifre iar altul este format dintr-o singura cifra cum sa adaug la sfarsitul primei coloane cifra din 2 coloana de exemplu:
    234   1    sa obtinem 2341

    Merci

  •  01-30-2008, 8:05 PM 3887 in reply to 3886

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:
    ignatandrei:
    nickk:

    Problema apare la schimbarea tipului din Number in Text deoarece acet tabel facut in Table are legaturi si cu alte query iar in acest caz trebuie sa schim toata programa, poate exista o functi de exemplu [Number] (A.d) = [Text] (B.d) sa faca o compatibilitate intre ele adica sau sa compare ca text sau ca numar :( este oare asha functie ??? Merci


    CBool(cimp) converteste la  Boolean
    CByte(cimp) converteste la  Byte
    CCur(cimp) converteste la  Currency
    CDate(cimp) converteste la  Date
    CDbl(cimp) converteste la  Double
    CDec(cimp) converteste la  Decimal
    CInt(cimp) converteste la  Integer
    CLng(cimp) converteste la  Long
    CSng(cimp) converteste la  Single
    CStr(cimp) converteste la  String


    Spune-mi te rog exista asa o functie ca de exemplu :

    2 coloane in 1 sunt numere fomate din 3 4 si 5 cifre iar altul este format dintr-o singura cifra cum sa adaug la sfarsitul primei coloane cifra din 2 coloana de exemplu:
    234   1    sa obtinem 2341

    Merci


    Un exemplu:
    Query1
    CREATE TABLE tabel (camp1 long, camp2 long, camp3 long)

    Query2
    INSERT INTO tabel ( camp1, camp2 ) VALUES (234, 1)

    Query3
    INSERT INTO tabel ( camp1, camp2 ) VALUES (345, 2)

    Query4
    UPDATE tabel SET tabel.camp3 = CLng(CStr([camp1])+CStr([camp2]))

  •  02-13-2008, 5:43 PM 3995 in reply to 3887

    Re: AJUTOR !!!

    Merci Mult de ajutor, au fost de mare ajutor sfaturile D-stra Big Smile... Iar acum alta intrebare Surprise

    De ce la folosirea operatorului IIF avem in rezultat cimpuri goale care defapt nu-s NULL Sad

    Iar Operatorul de atribuire "=" nu merge in Select Sad ???

  •  02-13-2008, 6:02 PM 3999 in reply to 3995

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:

    Merci Mult de ajutor, au fost de mare ajutor sfaturile D-stra Big Smile... Iar acum alta intrebare Surprise

    De ce la folosirea operatorului IIF avem in rezultat cimpuri goale care defapt nu-s NULL Sad

    Iar Operatorul de atribuire "=" nu merge in Select Sad ???


    IIF nu este operator (cum este ? : in C/C++) , este o funcţie ! Relativ la IIF nu am inteles care-ti este de fapt problema ! Daca doresti sa faci conversia in Access a "valorilor nule" in "altceva" poti folosi functia NZ(expresie,valoare_daca_null) .
    Daca te referi la clauza SELECT din comanda SQL SELECT sintaxa expresiilor nu permite. Operatorul = este interpretat ca fiind operator de comparaţie in contextul amintit anterior.
  •  02-14-2008, 9:09 AM 4006 in reply to 3999

    Re: AJUTOR !!!

    B_gd_n[ ]Sahlean:
    nickk:

    Merci Mult de ajutor, au fost de mare ajutor sfaturile D-stra Big Smile... Iar acum alta intrebare Surprise

    De ce la folosirea operatorului IIF avem in rezultat cimpuri goale care defapt nu-s NULL Sad

    Iar Operatorul de atribuire "=" nu merge in Select Sad ???


    IIF nu este operator (cum este ? : in C/C++) , este o funcţie ! Relativ la IIF nu am inteles care-ti este de fapt problema ! Daca doresti sa faci conversia in Access a "valorilor nule" in "altceva" poti folosi functia NZ(expresie,valoare_daca_null) .
    Daca te referi la clauza SELECT din comanda SQL SELECT sintaxa expresiilor nu permite. Operatorul = este interpretat ca fiind operator de comparaţie in contextul amintit anterior.

    Deci am asa un tabel

    C D E
    123    
    564 264  
    4987    
    497 689  
    165    

    Coloana D contine niste celule goale format intr-un alt query cu IIF, Intrebare:

    Coloanele goale sunt NULL?

    Din acest tabel mie imi trebuie sa scad coloana C cu D, iar in rezultat obtin astfel:

    C D E
    123    
    564 264 300
    4987    
    497 689 -192
    165    

    Iar mie imi trebuie sa obtin astfel:

    C D E
    123   123
    564 264 300
    4987   4987
    497 689 0
    165   165

    Adica in pozitiile goale din E sa apara coloana C, iar daca exista Pozitii in coloana D atunci sa scada C cu D (C-D) si sa-l introduca in E, in rezultatul din E daca exista pozitii negative sa le inlocuiasca cu zero. Merci mult.

     

     

  •  02-14-2008, 9:10 AM 4007 in reply to 3999

    Re: AJUTOR !!!

    B_gd_n[ ]Sahlean:
    nickk:

    Merci Mult de ajutor, au fost de mare ajutor sfaturile D-stra Big Smile... Iar acum alta intrebare Surprise

    De ce la folosirea operatorului IIF avem in rezultat cimpuri goale care defapt nu-s NULL Sad

    Iar Operatorul de atribuire "=" nu merge in Select Sad ???


    IIF nu este operator (cum este ? : in C/C++) , este o funcţie ! Relativ la IIF nu am inteles care-ti este de fapt problema ! Daca doresti sa faci conversia in Access a "valorilor nule" in "altceva" poti folosi functia NZ(expresie,valoare_daca_null) .
    Daca te referi la clauza SELECT din comanda SQL SELECT sintaxa expresiilor nu permite. Operatorul = este interpretat ca fiind operator de comparaţie in contextul amintit anterior.

    Deci am asa un tabel

    C D E
    123    
    564 264  
    4987    
    497 689  
    165    

    Coloana D contine niste celule goale format intr-un alt query cu IIF, Intrebare:

    Coloanele goale sunt NULL?

    Din acest tabel mie imi trebuie sa scad coloana C cu D, iar in rezultat obtin astfel:

    C D E
    123    
    564 264 300
    4987    
    497 689 -192
    165    

    Iar mie imi trebuie sa obtin astfel:

    C D E
    123   123
    564 264 300
    4987   4987
    497 689 0
    165   165

    Adica in pozitiile goale din E sa apara coloana C, iar daca exista Pozitii in coloana D atunci sa scada C cu D (C-D) si sa-l introduca in E, in rezultatul din E daca exista pozitii negative sa le inlocuiasca cu zero. Merci mult.

     

     

  •  02-14-2008, 10:08 AM 4008 in reply to 4006

    Re: AJUTOR !!!

    UPDATE tabela
    SET E = C - D


    Pentru se doreste verificare valorilor din D cu scopul de a observa daca sunt nule sau nu atunci poti utiliza:
    SELECT D , IIF( D Is Null,"NULL",IIF( Trim(D) = "","NOT NULL dar SIRUL ESTE FORMAT DIN SPATII","NOT NULL")) AS Stare
    FROM tabela
    eventual
    WHERE D Is Null Or Trim(D) = ""

  •  02-14-2008, 10:33 AM 4009 in reply to 4008

    Re: AJUTOR !!!

    Dar cum inlocuiesc pozitiile negative? Puteti sa-mi dati un cod complect in obtinerea tabelului 3 din 1 tabel, Sau este nevoie de un query(tabel) intermediar??? Merci
  •  02-14-2008, 11:43 AM 4011 in reply to 4009

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:
    Dar cum inlocuiesc pozitiile negative? Puteti sa-mi dati un cod complect in obtinerea tabelului 3 din 1 tabel, Sau este nevoie de un query(tabel) intermediar??? Merci

    UPDATE tabel
    SET E = IIF( C - NZ(D,0) < 0 , 0 , C - NZ(D,0) )

     

  •  02-14-2008, 12:04 PM 4012 in reply to 4011

    Re: AJUTOR !!!

    Da, dar cum ai spus mai sus in Access in sectiunea Select nu pot folosi "=" ca atribuire Sad Deci cum ar fi o versiune cu Select???) Merci...
  •  02-14-2008, 1:20 PM 4015 in reply to 4012

    Re: AJUTOR !!!

    nickk:
    Da, dar cum ai spus mai sus in Access in sectiunea Select nu pot folosi "=" ca atribuire Sad Deci cum ar fi o versiune cu Select???) Merci...


    Atunci formulează cerinţa într-un mod corespunzător.

    SELECT C , D , IIF( C - NZ(D,0) < 0 , 0 , C - NZ(D,0) ) AS CampE
    FROM tabel

Page 2 of 5 (73 items)   < Previous 1 2 3 4 5 Next >
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems