Welcome to Sign in | Help
in Search

foder de 160GB

Last post 02-07-2007, 1:21 PM by xmldeveloper. 4 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-06-2007, 6:02 PM 1725

    foder de 160GB

    salut, va rog sa-mi explicati si mie mai exact ce anume face scriptul asta:

    BACKUP DATABASE [DBName] TO  DISK = N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\BACKUP\Backup' WITH  NOINIT ,  NOUNLOAD ,  NAME = N'DBName backup',  NOSKIP ,  STATS = 10,  NOFORMAT

    cum pot sa-mi dau seama daca e un script generat de un Database Maintenance Plan sau e scris manual asa tinand cont ca Backup nu e un folder ci un file care are 160GB

    ca sa va explic mai exact am gasit acest fisier "Backup" pe un server in C....si singura legatura pe care am gasit-o cu serverul este ca exista un job care executa acel script de mai sus zilnic.....incerc sa-mi dau seama ce-i cu el, de ce e asa de mare pt ca baza de date nu are decat 2.5GB

  •  02-06-2007, 6:25 PM 1726 in reply to 1725

    Re: foder de 160GB

    e pt "point in time to restore" cred.....intrebarea e cum il pot micsora.......sa sterg de la o data anume din el....ceva de genul......

     

  •  02-06-2007, 7:06 PM 1728 in reply to 1725

    Re: foder de 160GB

    BACKUP DATABASE face un backup complet la toată baza de date; WITH NOINIT înseamnă că adaugă la fişier de fiecare dată (nu îl suprascrie pe cel vechi). Ca să vezi ce conţine, poţi să încerci aşa (din Enterprise Manager):
    1. Dai click dreapta pe o bază de date / All Tasks / Restore database
    2. Alegi From device / Select Devices / Add / ... / selectezi fişierul / OK / OK / OK (doar 3, nu 4)
    3. Apeşi View Contents
    Probabil că sunt backup-uri complete în fiecare zi din ultimele două luni. 

    Referitor la a doua întrebare (cum poţi să-l micşorezi), mă tem că nu am un răspuns. Nu cunosc nicio modalitate de a şterge doar unele backup-uri mai vechi dintr-un fişier, dacă au fost făcute mai multe backup-uri în acelaşi fişier. Singura recomandare ar fi ca pe viitor să faci backup-uri în fişiere separate (creezi un Maintenance Plan, în loc să-i dai doar schedule la backup).

    Iar referitor la "point-in-time restore", acesta se bazează pe backup-uri de transaction log, nu doar pe backup-uri complete. Cu ajutorul backup-urilor de transaction log (care se aplică după un backup complet) poţi să restaurezi baza de date aşa cum era la orice oră (cu precizie de secundă), în timp ce cu un backup normal îţi permite să restaurezi baza de date doar aşa cum era la momentul când a fost făcut backup-ul.

    Răzvan

  •  02-07-2007, 1:07 PM 1736 in reply to 1728

    Re: foder de 160GB

    multumesc de raspuns.....prompt ca de obicei :)

    ce am inteles.....acest job care se executa zilnic la ora 6 face un back-up complet al bazei de date (asa cum arata ea la ora respectiva) conform scriptului de mai sus in acelasi fisier. Dar atata timp cat eu am deja creat pe baza de date un Maintenance Plan care printre altele imi executa si un Back-up complet o data pe zi acest job(cu scriptul de mai sus) nu-si mai are rostul sa ruleze.....nu? nu face decat sa repete ce se executa si in Maintenance Plan doar ca salveza in acelasi fisier nu ca Maintenance Plan care face backup separat.....

    sa inteleg ca daca vreodata am nevoie (doamne fereste :))) de un restore la o anumita secunda din zi singurul lucru care ma ajuta este backup-ul la Transaction Log care si acesta pastreaza date de la un backup anterior facut pana atunci cand a fost executat (facut)

  •  02-07-2007, 1:21 PM 1737 in reply to 1736

    Re: foder de 160GB

    Pentru un point in time restore aveti nevoie minim de un full backup si de toate backup-urile de transaction log de la ultimul full-backup inclusiv the tail of the log (ultimul backup de transaction log).

    Aruncati o privire pe acest articol: http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/sql/2000/maintain/sqlbackuprest.mspx#ET2AE


    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems