Welcome to Sign in | Help
in Search

modificare DTS Package

Last post 02-05-2007, 9:18 PM by Alex. 7 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-02-2007, 4:08 PM 1642

    modificare DTS Package

    salut, nu prea stiu cum functioneaza DTS-urile astea si am o problema...de exemplu el face

    INSERT INTO Customer
    (Part,Number)
      SELECT DISTINCT
    Part,Number
    FROM Tmp

     cum pot face sa vad cate distinct nu introduce el....un count ceva de genul ma gandesc

    declare @var1 as int,@var2 as int

    set @var1 = (select count(*) from Tmp)
    set @var2 = (select distinct count(*) from Tmp)
    select  REZ = @var1 - @var2

     cum sa fac sa vizualizez chestia asta acest REZ...tinand cont ca trebuie sa o introduc in acest DTS

  •  02-02-2007, 4:37 PM 1643 in reply to 1642

    Re: modificare DTS Package

    mai simplu ar fi sa fac un trigger si la Insert into CustomerSerials sa-mi calculeze REZ unde REZ este:

    select REZ = (select count(*) from Tmp) - (select distinct count(*) from Tmp)

    chiar nu stiu....si in plus daca fac trigger el imi calculeaza pt fiecare insert.....pot face cumva sa execute triggerul o singura data pt acest tot packet
  •  02-04-2007, 3:31 PM 1650 in reply to 1643

    Re: modificare DTS Package

    Alex,

    Folosesti DTS (---> SQL 2000) sau SSIS (---> SQL 2005)?

    De exemplu in SSIS pentru a "vedea" @rez poti sa creezi o procedura stocata avand @rez ca parametru "output" si poti sa mapezi @rez peste o variabila user; variabila poate fi "pasata" urmatorului task din pachet.

     Pentru un raspuns "la obiect", te rog explica mai detaliat pasii din pachetul pe care vrei sa il modifici...

  •  02-05-2007, 12:11 PM 1661 in reply to 1650

    Re: modificare DTS Package

    Buna.....in primul rand iti spun ca folosesc SQL Server 2000 (se pare ca am omis acest lucru)

    deci..am un DTS Package...care in primul rand sterge din tabela Tmp toate inregistrarile dupa care importa dintr-un fisier .csv (nu cred ca e important asta) in aceasta tabela Tmp toate datele.....apoi datele din tabela Tmp se copiaza in alta tabela Customer conform

    "INSERT INTO Customer
    (PartName,SerialNumber)
      SELECT DISTINCT
    PartName,SerialNumber
    FROM Tmp"

    ce ma intereseaza este unde pot integra si cum sa pot afla cate inregistrari din Tmp nu ajung in Customer pt ca selectul are si distinct

    multumesc

  •  02-05-2007, 7:24 PM 1698 in reply to 1661

    Re: modificare DTS Package

    Din pacate eu nu mai am SQL 2000 instalat pe nicaieri, deci nu pot testa ceea ce iti propun acum...

    Deci: SQL 2000 BOL ---> Data Transformation Services ---> Adding Functionality to a DTS Package ---> Using Global Variables with DTS Packages

    Incearca sa obtii diferenta dintre COUNT (DISTINCT... ) si COUNT() de exemplu ca pe un parametru "output" al unei proceduri stocate si apoi incearca sa asignezi rezultatul unei "variabile globale" - asta ar fi asemanator cu procedeul din SSIS...

    Da-mi de veste daca chiar merge - m-ai facut curioasa...Smile 

  •  02-05-2007, 8:45 PM 1705 in reply to 1698

    Re: modificare DTS Package

    diana.....

     pana la urma am facut un trigger pe insert care-mi calculeaza diferenta COUNT() - COUNT (DISTINCT... ) si-mi salveaza intr-un fisier .txt...nu prea imi place dar asta e....altfel nu stiu

    varianta pe care mi-o expui tu mai sus....poate as face-o doar daca "m-ai lua de mana" sa-mi arati....dar presupunand ca nici tu nu ai f. mult timp la dispozitie o sa incerc sa ma documentez ce si cum.....revin cu intrebari daca progresez in vreun fel......mersi mult

     

  •  02-05-2007, 9:08 PM 1706 in reply to 1705

    Re: modificare DTS Package

    ...nu prea inteleg de ce iti trebuie un trigger care calculeaza diferenta la fiecare insert...nu te-ar ajuta o procedura care sa ruleze dupa insert si care sa "intoarca" diferenta intr-un parametru "output"?
  •  02-05-2007, 9:18 PM 1707 in reply to 1706

    Re: modificare DTS Package

    da...as putea face si asa.....procedura o am....dupa insertul ala din DTS (Execute SQL Task) sa o si execut
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems