Welcome to Sign in | Help
in Search

DBCC SHRINKFILE

Last post 02-01-2007, 4:43 PM by Alex. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  02-01-2007, 3:47 PM 1626

    DBCC SHRINKFILE

    salut, nu mai stiu exact daca e primul meu post pe acest site...dar tin sa va salut pe toti si sa va spun ca am citit lucruri interesante si noi in acelasi timp aici.

     problema pe care o am eu este: poate cumva "dbcc shrinkdatabase" sau "dbcc shrinkfile" sa stearga vreo inregistrare din baza de date?  folosite cu EMPTYFILE, TRUNCATEONLY

    acestea 2 se folosesc si pe .mdf(Data) si pe .ldf(Log)? sau doar .ldf?

     

    multumesc

    ca sa fiu mai explicit:

    DBCC SHRINKFILE (DataBase_Data,TRUNCATEONLY )
    GO

    poate afecta baza de date in vreun fel.....poate sa dispara vreo inregistrare din baza de date?

  •  02-01-2007, 4:25 PM 1627 in reply to 1626

    Re: DBCC SHRINKFILE

    Pe scurt, nu. DBCC SHKRINKDATABASE şi DBCC SHRINKFILE nu vor şterge niciodată rânduri din tabele.

    Mai pe larg: DBCC SHKRINKDATABASE se referă la toate fişierele unei baze de date (cu log sau date), iar DBCC SHRINKFILE se referă la un anumit fişier (de asemenea, log sau date), dar în orice caz, nu se vor şterge date utile, ci doar se va elibera spaţiul neutilizat. Opţiunea EMPTYFILE se foloseşte atunci când există mai multe fişiere de date şi se doreşte să se mute datele din unul dintre acestea în celelalte, în scopul de a se şterge fişierul respectiv. Opţiunea TRUNCATEONLY se foloseşte atunci când se doreşte micşorarea fişierului doar pe seama spaţiului liber de la sfârşitul acestuia, fără a se încerca mutarea celorlalte date.

    Răzvan

  •  02-01-2007, 4:35 PM 1628 in reply to 1626

    Re: DBCC SHRINKFILE

    In cazul "TRUNCATEONLY", spatiul ramas liberde la "coada" fisierului este "inapoiat" sistemului de operare. "EMPTYFILE" migreaza datele in fisiere din acelasi "filegroup".Apoi fisierul "golit" (pe care nu il mai poti folosi) poate fi sters.

    Vezi si http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa258824(sql.80).aspx  ---> SQL 2000

     http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms189493.aspx  ---> SQL 2005

  •  02-01-2007, 4:43 PM 1629 in reply to 1627

    Re: DBCC SHRINKFILE

    multumesc mult.....asa sa fie....asa citisem si eu....dar cateodata simt nevoia sa-mi zica cineva....DA...sigur e asa ;)))))
View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems