Welcome to Sign in | Help
in Search

Coloane nvarchar(max) in alta tabela (1 la 1)

Last post 04-18-2008, 11:17 AM by liviu.costea. 3 replies.
Sort Posts: Previous Next
  •  04-17-2008, 5:25 PM 4673

    Coloane nvarchar(max) in alta tabela (1 la 1)

    Am intr-o tabela cu >30 coloane cu vreo 4 care is nvarchar(max). Astea tin tot felul de discutii intre clienti, agentii de vanzari, furmizori. Pot fi NULL sau pot avea foarte multe caractere in ele. Acum pentru ca le punem intr-o pagina separata, doar pentru ele conceputa (de afisare si modificare) ma gandeam sa le pun si intr-o alta tabela. Insa nu e singurul loc din toate aplicatiile in care sunt folosite (adica in alte parti s-ar putea sa fie in aceeasi pagina) dar e cel mai comun. Avantajul e ca reduc tabela (care are cateva milioane de inregistrari) si de aici vin o alta serie de avantaje: cautari mai rapide la select, update, delete. Pe de alta parte tabela o sa fie 1 la 1 si o sa implice mai multa munca la aducerea datelor (join), la insert ca-s doua tabele acum (de fapt cam tot ce implica o tabela de extensie) si tot asa.

    Mai aveam o idee: sa le grupez toate intr-o coloana xml, dar is multe update-uri de facut si ar fi mai multa munca si nu cred ca se imbunatateste performanta, doar daca ar fi read-only.

    Cu siguranta nu-s primul cu problema asta, asa ca dati-va cu parerea Smile

    Filed under:
  •  04-17-2008, 8:19 PM 4676 in reply to 4673

    Re: Coloane nvarchar(max) in alta tabela (1 la 1)

    Ideea cu xml-ul nu e buna. Reduce performanta fara avantaje.
    Cristian Andrei Lefter, SQL Server MVP
    MCT, MCSA, MCDBA, MCAD, MCSD .NET,
    MCTS, MCITP - Database Administrator SQL Server 2005
    http://sqlserver.ro
  •  04-18-2008, 8:29 AM 4680 in reply to 4676

    Re: Coloane nvarchar(max) in alta tabela (1 la 1)

    xmldeveloper:
    Ideea cu xml-ul nu e buna. Reduce performanta fara avantaje.

    Sau daca ao sql2008 le poti declara ca sparse columns si o sa se aloce spatiu fizic doar pentru coloanele care sunt folosite


    Secolul XXI ori va fi religios ori nu va fi deloc
  •  04-18-2008, 11:17 AM 4682 in reply to 4680

    Re: Coloane nvarchar(max) in alta tabela (1 la 1)

    Stiam si eu ceva de sparse columns, dar nu am apucat sa le testez. Acum lucrez pe 2005, o sa trec si pe 2008, dar nu stiu cand.

    Sparse columns pot sa le declar in ambele cazuri, oricum ramane de testat chestia asta. Multumesc.

View as RSS news feed in XML
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems