Welcome to Sign in | Help

Re: Functie pentru convertirea numerelor in litere

  •  06-12-2013, 8:49 AM

    Re: Functie pentru convertirea numerelor in litere

    Hmmmm .... Se pare ca nu am luat in calcul toate cazurile ... Mda, cat despre greselile gramaticale le rezolv imediat. Pentru saptisprezece, e simpu, se scoate din tabela de exceptii, @ex, pozitia pentru 7 si in select unde @n-urile in (1,4,6,7) se lasa doar (1,4,6)...

    Cat despre 31200: "TreizeciSiUnuMiiDouaSuteLei" în loc de "treizeci și una de mii două sute de lei" ...
    Este o mie -> nu una mie (ca nu jucam una mie una tie), deci este treizecisiunu nu treizecisiuna! Treizecisiuna se foloseste in urmatorul caz: S-a nascut in a treizecisiuna zi din luna!
    Daca vrei sa pui "de", poti folosi, n-am vazut pe nici o chitanta pe nicaieri unde m-am dus si mi s-au taiat chitante sa scrie saptezecisitreiDEmii !

    B_gd_n[ ]Sahlean : Nivelul maxim pe care poate traduce este 6 (adica 6 x 3 =18 cifre - Care reprezinta nivelul de Biliarde, ca aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_zecimal ) Am facut si aceasta modificare in tabela din cod, unde in loc de Biliard trecusem Trilion... Daca vrei mai multe nivele mai adauga in prima tabela si ai grija sa maresti si in parametrul functiei, precum si @strval-ul, daca e cazul!

    Am facut mici modificari, vizibile in cod! Sper sa fie toate situatiile!

    PS: Am uitat un lucru esential! Multumesc mult pentru feedback tuturor!

    Un mic programator!
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems