Welcome to Sign in | Help

querry execution plan for nested if in sp

  •  02-23-2012, 3:50 PM

    querry execution plan for nested if in sp

    Salut,

    Cateodata o procedura cu foarte multe nested if-uri (~40) da timeout. Cumva execution plan-ul se recompileaza de fiecare data cand o ia pe alta ramura de if ? Nu am gasit ceva concludent, unii spuneau ca da, altii ca nu.

    Am facut o procedura cu mai multe nested if-uri, am pus un profiler si am observat ca nu se recompileaza procedura. De asemenea m-am uitat pe planul de executie si am vazut ca sunt prinse if-urile in plan. Deci nu vad nici o explicatie logica pentru care execution planul se va recompila de fiecare data cand se duce pe o alta ramura de if. Mai ales ca msdn spune clar care sunt conditiile pentru a se recompila (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms181055.aspx sectiunea Recompiling Execution Plans ).

    As dori sa stiu si parerea voastra ?

    PS: desigur ca daca fac un querry dinamic, sau sparg procedura in mai multe proceduri simple, sau mut logica de if-uri in cod si pe partea de sql raman doar cele ~40 de proc as rezolva problema, insa sunt curios ce se intampla exact pentru a stii clar ce problema rezolv.
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems