Welcome to Sign in | Help

Re: User Data Types sau altceva ?

  •  06-21-2011, 8:16 PM

    Re: User Data Types sau altceva ?

    Intr-adevar in C# pot tranforma foarte usor un string in array si invers. Ca si diferenta intre varianta asta si cea aleasa de mine as puncta faptul ca orice raport, functie, procedura dezvoltata ar trebui mai intai sa faca acest split (in SQL Server)  si apoi sa extraga datele de care am nevoie + tot timpul trebuie sa fac conversia intre string si float.
    daca parametrul
    Pe de alata parte, folosind un assembly totul devine mult mai simplu se reduce la a specifica  - Select [Denumire camp].[Cod Parametru].
    Initial ma gandisem la varianta care ai precizat-o, dar am ales varianta assembly pentru ca mi-i mai or sa o "standardizez" si apoi mi se pare mai eleganta si pentru diverse rapoarte mi se pare mult mai la indemana.

    Pe varianta de sir ar trebui sa retin ori cod_parametru:valoare; ori sa pun absolut toti parametrii intr-o ordine predefinita si sa nu completez nimic daca parametrul nu se plaica produsului. Astfel as putea sa am un sir ceva de genul - MARIME:42:CULOARE:ROSU:TIP_GULER::COLECTIE:: etc sau 42:ROSU::::

    Revenind la intrebarea mea initiala, solutia cu assembly mi se parea cea mai eleganta/practica doar ca din ceea ce am citit nimeni nu o recomanda. M-ar interesa parerea voastra vis a vis de folosirea sau nu a acestor tooluri / tipuri de date.

    Multumesc inca o data pentru raspunsuri

View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems