Welcome to Sign in | Help

Re: User Data Types sau altceva ?

  •  06-21-2011, 3:01 PM

    Re: User Data Types sau altceva ?

    diferenta de dimensiune este data de cele 2 campuri de id (PK si FK) din al doilea tabel

    ca sa estimezi diferenta de dimensiune cred ca e suficient un calcul care sa tina cont de dimensiunea unui camp int (id-urile vor fi int) care are 4 octeti daca nu am insel deci la 1 record (parametru) creste dimensiunea cu 8 octeti (aproximativ) => o dif de aprox 8MB la 1000 de recorduri deci 800MB la 100k recorduri (asta este diferenta). calculul nu e foarte exact si se poate sa fie ceva greseli din cauza ca l-am facut doar ca idee.

    daca vrei totusi sa reduci diferenta de dimensiune poti sa folosesti seturi de parametrii (4 param pe record de exemplu) - solutie care mi se pare "badarana" si nu ma incanta sau poti sa parsezi tu textul care il stochezi (caz in care poti pune toti param intr-un camp, separati de un delimitator pe care ti-l definesti tu si la citire folosesti o functie care sa parseze si sa ii puna intr-un array); in varianta a doua diferenta de dimensiune e data de dimensiunea delimitatorului care poate fi un singur char (am vazut intr-o baza ca se folosea ~ si parea sa functioneze)

    edit:
    C# are din cate imi amintesc functie care sa separe un string intr-un array folosind un delimitator dat ca si parametru. asa ca solutia cu array intr-un camp mi se pare rezonabila
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems