Welcome to Sign in | Help

Re: User Data Types sau altceva ?

  •  06-20-2011, 10:26 PM

    Re: User Data Types sau altceva ?

    Ideea este urmatoarea.

    Am nomenclatorul de produse,iar fiecare produs are anumiti parametri. Din tot nomenclatorul numai 4-5 parametri sunt generali, restul parametrilor fiind specifici fiecarui produs.
    Pot exista produse cu 12 parametri sau produse cu 42 de parametri (o mica exagerare).

    Daca ar fi sa iau un exemplu :
     - Produs : "Pantofi". Parametri : Marime, Culoare, Compozitie (Piele, Sarma, Plasa etc), Cu siret/Fara siret, Categoria Calitate,  Brand etc

    In functie de valorile parametrilor se determina cotele de adaos pe produs; Stocul de marfa trebuie tinut in functie de acesti parametri.

    Sunt prea multe produse si prea multi parametri pentru a defini cate o coloana pentru fiecare parametru. De asemenea, rulajul este mult prea mare pentru a tine intr-o tabela separata fiecare intrare / iesire pe fiecare lot.

    Sunt anumite produse care suporta transformare (intra albe si ies verzi de ex ... )

    Singura varianta "normala" pe care am gasit-o este sa defines un tip de data (UDT) la care sa-i zic "ParProd" si care sa tina caracteristicile fiecaruia. Definesc 20 de coloane de tipul ParProd (de ex) si mi-am rezolvat problema.

    Intrebarea mea era assembly sau Table Type ...

    Sper sa fi fost mai clar de data asta.

    Multumesc


View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems