Welcome to Sign in | Help

Re: import date din excel (file local) pe un 2005 server sql nelocal

  •  08-25-2010, 9:05 AM

    Re: import date din excel (file local) pe un 2005 server sql nelocal

    OLE DB provider "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" for linked server "(null)" returned message "Unspecified error".
    Msg 7303, Level 16, State 1, Line 1
    Cannot initialize the data source object of OLE DB provider "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" for linked server "(null)".

    pt:

    INSERT INTO dbo.tabela
    SELECT * FROM OPENROWSET('Microsoft.Jet.OLEDB.4.0',
    'Excel 8.0;Database=C:\Excel.xls', 'SELECT * FROM [Sheet1$]')

    cu aceasta functie openrowset se cauta fisierul in aceea cale pe server sau pe statia locala?

    am incercat si cu linked server si primesc eroarea:

    OLE DB provider "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" for linked server "ImportData" returned message "Unspecified error".
    Msg 7303, Level 16, State 1, Line 1
    Cannot initialize the data source object of OLE DB provider "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" for linked server "ImportData".

    pt:
    EXEC sp_addlinkedserver 'ImportData',
    'Jet 4.0', 'Microsoft.Jet.OLEDB.4.0',
    'C:\Excel.xls',
    NULL,
    'Excel 8.0'
    GO

    INSERT INTO dbo.tabela
    SELECT *
    FROM OPENQUERY(ImportData, 'SELECT * FROM [Sheet1$]')

    ideea e ca am intr-o aplicatie o fereastra de tip FileDialog unde utilizatorul isi selecteaza un fiser excel cu un anumit cap de tabel dar locatia nu este obligatoriu sa fie aceasi mereu...el cauta fisierul si il selecteaza de pe statia locala dupa care as vrea sa se apeleze o procedura care sa-mi importe respectivele date din excel intr-o tabela sql de pe un server de productie. cel mai simplu mi s-a parut sa fac acest lucru printr-o procedura sql dar nu-mi iese :)

    multumesc.
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems