Welcome to Sign in | Help

Re: Sfaturi "Best practices" pt trecere de la 1 file per filegroup la mai multe

  •  04-10-2010, 3:23 AM

    Re: Sfaturi "Best practices" pt trecere de la 1 file per filegroup la mai multe

    In primul rand multumesc frumos pt acest raspuns "mura in gura"

    La ce-a de a 2-a varianta m-am gandit si eu (prima e practic un RAID 01) dar am vazut in documentatia storage-ului ca se recomanda ca maxim 12 discuri sa fie asignate per controller. Chiar am vazut niste teste in care se arata ca daca sporesti nr de discuri in raid 10 peste  10-12, cresterile de IOPS sunt destul de mici si e mult mai rentabil sa faci 2 array-uri.
    M-am mai gandit si ca in viitor s-ar putea sa nu mai fie suficiente 20 discuri in RAID 10 (4 vreau sa le folosesc in RAID 10 pt log) si atunci va trebui sa mai adaug niste discuri de pe alt storage dar am realizat ca daca nu aloc de acum fisiere suficiente (ma gandeam la 4) voi avea aceiasi problema ca acum.
    Varianta 2 m-ar avantaja si prin prisma faptului ca vreau sa folosesc functiile storage-ului de snapshot sau volume copy (pot creea foarte rapid un duplicat al bazei de date (snapshot-ul este instantaneu) pt a fi utilizat drept baza de test) si cu cat am mai putine volume cu atat este mai simplu.
    Saptamana viitoare ar trebui sa primesc noul storage (identic cu cel actual) si voi putea face linistit teste cu SQLIO ca sa ma decid daca merg pe varianta 2 sau 3.

    O zi buna,
    Alex
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems