Welcome to Sign in | Help

Re: Average Latch Wait Time

  •  01-26-2010, 10:13 AM

    Re: Average Latch Wait Time

    Valorile raportate pentru "Average Latch Wait time(ms)", "Buffer cache hit ratio" de catre Sql Server(Sql Agent-Alerts) difera fata de cele raportate de catre utilitarul Performance(Administrative Tools\Performance)

    Pe serverul cu pricina am:

    "Buffer cache hit ratio" in alerta SqlServer are valoarea 0(current value), iar in Performance media e 96 iar maximum 99.88(oscileaza in jurul acestor valori). Masoara altceva SqlServer, sau e o valoare exprimata in mod diferit? Pe alte servere SqlServer ce le monitorizez, valoarea "Buffer cache hit ratio" din alerta SqlServer raporteaza valori curente de 5000-6000. Nu inteleg de fapt ce reprezinta acestea. Ar trebui sa fie in procente.

    "Average latch wait time(ms)" in alerta SqlServer are valoarea de 12150410ms(current value-peste 3 ore) iar in Performance am gasit valori osciland in jur de 1600-28000ms(16-28sec). Poate fi o valoare asa mare surprinsa intr-un moment de sqlserver sau calculeaza acesta diferit fata de Performance?

    Alti parametri(din Performance):
    Avg disk queue length - maxim 0,459; medie 0,016
    Avg disk sec/transfer - maxim 0,004; medie 0,001 

    Toate valorile am cautat sa le surprind cam in acelasi moment timp

    Am rulat fara eroare si DBCC SQLPERF ("sys.dm_os_latch_stats",CLEAR) si DBCC SQLPERF ("sys.dm_os_wait_stats",CLEAR), apoi am fixat treshold-ul la 30 sec. Dupa aceasta alerta este:
    "The SQL Server performance counter 'Average Latch Wait Time (ms)' (instance 'N/A') of object 'SQLServer:Latches' is now above the threshold of 30000.00 (the current value is 12153751.00)."

View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems