Welcome to Sign in | Help

Average Latch Wait Time

  •  01-22-2010, 2:59 PM

    Average Latch Wait Time

    Buna ziua,

    Pe o masina W2K3EE/R2/SP2 cu engine SqlServer2005St.Ed./SP3 am implementat mai multe tipuri de alerte pentru a fi notificat prin email asupra aparitiei unor eventuale probleme in functionarea acestuia. Incercand sa creez baseline-uri pentru fiecare din ele, la alerta 'Average Latch Wait Time(ms)' imi da niste timpi catastrofic de mari(3ore?)

    Mesajul din alerta este:

    DESCRIPTION: The SQL Server performance counter 'Average Latch Wait Time (ms)' (instance 'N/A') of object 'SQLServer:Latches' is now above the threshold of 20000.00 (the current value is 10707437.00).

    Semnificatia alertei din BOL este: "Average latch wait time(ms) for latch requests that had to wait"
    Am gandit ca un treshold de 20 sec ar fi chiar mult prea mare, dar se pare ca am avut o surpriza. Serverul are 10GB RAM, functioneaza cu AWE disable, Total server Memory(SqlServer)ocupa 1,6GB dintr-un total de vreo 2,5GB RAM ocupati. Numarul de proceasoare este 4, toate avand afinitatea bifata in mod automatic(atat ptr sqlserver cat si ptr. I/O). De cateva ori am gasit incarcare foarte mare pe procesoare, in urma rularii unor proceduri cu multiple query-uri complexe

    Care ar fi explicatia si cum pot micsora aceasta valoare?

     


View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems