Welcome to Sign in | Help

Re: export loguri IAS-RADIUS in SQL Server 2005

  •  11-16-2009, 9:38 PM

    Re: export loguri IAS-RADIUS in SQL Server 2005

    'Login-ul' 'USERIAS' are default database NPSODBC, este mapat pe aceasta baza de date, default schema este 'dbo', iar server roles este 'public'. Am atribuit userului 'USERIAS' din baza de date NPSODBC, database role= 'dbowner'.Astfel, pentru 'securables' dbo.accounting_data'(tabela) cat si pentru 'dbo.report_event'(procedura stocata ce ar trebui sa prelucreze xml-ul si sa insereze in tabela) exista toate permisiunile efective(nu doar cele explicite bifate de mine). Comportamentul e insa acelasi(adica nu insereaza nimic in tabela si authentificarile prin IAS sunt blocate datorita imposibilitatii serverului IAS de a crea loguri).
     Am incercat si folosirea 'Windows authentication' in fereastra de configurare a IAS-serverului(interfata pentru exportare loguri in sql server) Credentialele cu care eram logat pe serverul IAS sunt credentiale de domeniu cu drept de administrare local pe cele doua servere(sql si IAS). Cele doua servere sunt in acelasi domeniu. Si in acest caz exportul esueaza(desi, tot in ambele cazuri, testarea conexiunii din interfata de configurare a serverului IAS-ptr export loguri in sql-este OK: connection successful)
    De pe o alta statie ce are client sql, m-am conectat cu credentialele userului "USERIAS' (folosind sqlcmd) si am rulat un select:

    select * from dbo.accounting data;
    go
    A returnat 0 records, deci userul putea sa se conecteze si sa interogheze tabela.
    Mai mult, am creat si un trace cu Profiler-ul. Se inregistreaza conectarea si 'Select-ul' de pe statia respectiva, dar cand incerc  exportul de pe serverul IAS apare 'login failed for user USERIAS' Cred ca e ceva ce esueaza legat de procedura stocata.
    Am gasit un 'White paper' de la microsoft in care e descrisa procedura de configurare si modul cum se exporta logurile IAS-Radius in sql server(deploying IAS logging to sql server). Baza de date, tabela, type-ul(ipaddress) si procedura report-event sunt ca in aceasta descriere.
    Dar nu functioneaza

    http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=6E4357F7-4070-4902-95F1-3AD411D963B2&displaylang=en

View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems