Welcome to Sign in | Help

Conflict ntbackup-SqlServer?

  •  08-18-2009, 9:31 AM

    Conflict ntbackup-SqlServer?

    Administrez un server SQL2005&SP3 pe o masina cu S.O. W2003R2 Server&SP2.Baza de date implicata are recovery model setat in 'full'
    Efectuez un plan de backup de genul:
    ora 22-full backup, orele 9,12,15,18 transaction log backup(toate schedule, create cu SSMS/maintenance plan).
           Daca pe acelasi server se ruleaza si backup-uri efectuate cu utilitarul 'ntbackup'(backup-uri care nu includ in nici un fel fisiere ce apartin sqlserver-de exemplu backup pentru System State sau orice alt folder- si ruleaza la cu totul alte ore decat job-urile de backup ale sql server ), in fisierele de log ale SQLServer apar inregistrari precum s-ar fi facut un backup full al bazei de date(I/O frozen, I/O resume, Backup database.....)
           Daca ma uit in proprietatile bazei de date constat ca si aici data ultimului backup 'Full' a fost inlocuita cu data rularii utilitarului 'ntbackup'. Mentionez ca nu regasesc nicaieri fisierele de backup efectuate de sql server *.bak la data si ora rularii utilitarului 'ntbackup'(asa cum s-a jurnalizat in log-urile sqlserver, precum ca la data si ora rularii 'ntbackup' s-a efectuat si un backup sqlserver al bazei de date). Am decalat  ora rularii utilitarului 'ntbackup' si am constatat ca fenomenul persista(s-a decalat totul si in sql server)
    Initial am crezut ca e o neintelegere cu alti colegi, dar am gasit un link care descrie aceasta problema ca fiind reala. Totusi in link problema pare a fi doar pentru SqlServer2000 pe sisteme W2003Server, si ar afecta lantul de backup-uri diferentiale fata de un full.
    In conditiile in care baza mea de date a crescut binisor in ultimul an, voi fi nevoit sa trec la un alt plan de backup care sa contina si backup diferential, ceva de genul: Duminica ora 22 backup full, Miercuri ora 22 backup differential, iar transactional zilnic la orele 9,12,15,18.
    Stie cineva o solutie sau un patch aplicabil si la SqlServer2005?


View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems