Welcome to Sign in | Help

Problema de modelare

  •  02-23-2009, 5:18 PM

    Problema de modelare

    Salut,

    am tabelele: tara (cu id_tara PK), judet (id_tara FK, id_judet PK), localitate (id_judet FK, id_localitate PK). Trebuie sa modelez entitatea "absolvent" in care printre altele sa memoreze adresa lui actuala (doar 1 adresa). Problema pleaca din faptul ca poate nu vrea sa precizeze localitatea ci numai judetul si tara, sau poate nu judet si nu localitate ci numai tara, etc. Cum ati modela voi asta?

    O varianta (cu bube multiple) e cea data in figura http://profile.imageshack.us/user/lmsasu/images/detail/#509/cicluri.jpg (sorry, linkul nu imi mere altfel). Probleme: cicluri (redundanta, uneori doar, ca sa nu mai zic ca nu e chiar FN3 tot timpul...), daca vreau sa specific pe legatura intre (sa zicem) judet si absolventi ca la delete se pune null iar la update sa fie cascade, imi tipa serverul cu eroare: "Introducing FOREIGN KEY constraint '...' on table '...' may cause cycles or multiple cascade paths. Specify ON DELETE NO ACTION or ON UPDATE NO ACTION, or modify other FOREIGN KEY constraints. Server: Msg 1750" etc. Chiar vreau legaturile astea, cu tot cu relatii. O alta varianta este sa pun table intermediare intre absolvent si (sa zicem) judete, dar tot ciluri apar... voi vedeti alta solutie?

    Multumesc,
    Lucian
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems