Welcome to Sign in | Help

view

  •  11-10-2008, 12:00 PM

    view

    Tabelul
    Albume ( idAlbum,NumeAlbum,Activ,idUtilizator,PozaAlbum(image),DescriereAlbum

    Sharing ( idSharing,idAlbum,idUtilizator,idTo,Activ)

     

    vreau ca un idUtilizator sa faca share cu un alt utilizator.Astfel, inregistrarile vor intra in
    tabelul Sharing

    am creat un view

    SELECT     TOP (100) PERCENT dbo.Albume.NumeAlbum, dbo.Albume.Activ AS Expr1, dbo.Albume.idUtilizator AS Expr2, dbo.Albume.PozaAlbum,
                          dbo.Albume.DescriereAlbum, dbo.Albume.idAlbum, dbo.Sharing.idTo, dbo.Sharing.Activ, dbo.Sharing.idUtilizator
    FROM         dbo.Albume RIGHT OUTER JOIN
                          dbo.Sharing ON dbo.Albume.idAlbum = dbo.Sharing.idAlbum

    afisez albumele utilzatorului 1 din tabelul Albume

    afisez albumele utilizatorului 2 din tabelul Albume

    afisez albumele pe care utilizatorul 1 le face share cu utilizatorul 2, din acel view,ShareView

    acum cand vreau sa sterg o inregistrare din acest view :
    Sa zicem ca utilizatorul 2 care are un album share de la utilizatorul 1 vrea sa il stearga.Dar sa il stearga doar din lista lui nu si din lista utilizatorului 1.ADica sa fie sters doar din view si nu din tabel.

    delete from sharedView where idalbum = 26

    View or function 'SharedView' is not updatable because the modification affects multiple base tables.

    Ce anume sa modific la View?Pot face ce vreau eu cu View sau sa folosesc altceva?

    Sper ca am explicat bine unde vreau sa ajung.
    Multumesc !

    Nu stiu cat conteaza :sqlServer2005 si lucru in asp simplu

View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems