Welcome to Sign in | Help

Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

  •  10-30-2008, 11:49 AM

    Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

    ignatandrei:

    1. hai sa nu acuzam doar programatorii de .NET , ci programatorii in general. In definitiv , cei de VB6 ce au ?

    lol Cool
    ignatandrei:

    2. Tabele de validare - mda... Daca e ceea ce ma gindesc eu, sunt tabele care valideaza , de ex., ca o adresa de email e valida. Decizia de a tine in BD sau in aplicatie care sa fie updatata depinde de o decizie si de conditiile aferente

    tabele de validare sunt acele tabele care se folosesc in cazul unor campuri cu un numar relativ mic si finit de valori care inevitabil se vor repeta de multe ori, pt a evita typo-urile. ex: prefixul de nume, judetele unei tari, etc. unii programatori pun asta in lista unui combo sau intr-o enumerare cand ar putea sa o tina intr-un tabel fapt ce odata implementat da mai multa flexibilitate (pt ca introducerea unei inregistrari intr-un tabel e mai simpla decat modificarea unei enumerari) - bine, mai nou se foloseste xml-ul pt asa ceva dar tot mai viabila mi se pare solutia cu tabelul..
    ignatandrei:

    3. Asta cu Adresa 2 si telefon2 este OK ... in anumite imprejurari . Dar nu cred ca se refera la punctul 2

    intr-adevar nu se refera la punctul 2. Smile
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems