Welcome to Sign in | Help

Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

  •  10-23-2008, 8:48 AM

    Re: Ce credeti ca ar fi util sa stie un programator vis-a-vis de lucrul cu bd SQL ?

    ignatandrei:

    Atita timp cit programatorul roman este mai ieftin decit unul american/european de vest, optiunea outsourcing este viabila...
    Ma rog, nu e aducatoare de profit ca in anii 2000-x ...

    e viabila dar nu e nici creativa si nici productiva (cel putin nu pe termen lung).. in loc sa invatam sa gandim si sa intelegem piata si consumatorii si sa intuim cererea ca apoi sa ii raspundem aducand solutii complexe si inovatoare (chestii care intr-adevar aduc bani si recunoastere dar imiplica si un oarecare risc si responsabilitate) noi invatam sa multumim cat mai bine pe cei care stiu sa faca asta si le implementam ideile lor.. nu vreau sa supar pe nimeni dar ma tem ca vom ajunge si noi la sloganul "noi muncim nu gandim".. Confused
    Outsourcing-ul a fost mana cereasca la inceput dar dupa cum ai spus si tu profiturile au inceput sa scada si vor continua sa faca asta insa nu mi se pare o solutie foarte buna sa raspundem situatiei incercand sa invatam cate putin din fiecare astfel incat acelasi om sa poata acoperi un numar mai variat si mai mare de proiecte.. se va pierde calitatea iar atunci implicit se vor pierde si contractele de outsourcing. vom inceta sa fim competitivi..

    anyway, mii de scuze pt offtopic-ul masiv care l-am facut aici (doar 2 comentarii din 7 le-am scris la subiect.. Indifferent), ggciubuc sper ca nu o sa ma injuri prea tare Geeked
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems