Welcome to Sign in | Help

Coloana ntext

  •  04-02-2008, 4:14 PM

    Coloana ntext

    Salut,

    1) Se da un tabel, care ar avea 3 coloane ntext(si x coloane de alte tipuri). Problema ar fi ca aceste coloane (ntext) de multe ori nu sunt folosite. Cam cat ar ocupa daca raman goale ?. sa zicem la 100.000 de inregistrari pe un server mssql2000.

    2) Ce parere aveti de un design in stilul acesta. Avem tabelul Proiect - aici gasim cateva coloane numerice. mai departe avem ProiectContentShort ,ProiectContentLong si ContentType. Acum , daca ContentType-ul pentru un camp este "long" punem in tabela ProiectContentLong care are o coloana ntext. Daca tipul este "short" se pune in tabela ProiectContentShort unde este o coloana nvarchar(255) .
    Cam asta a fost design-ul care mi-a fost propus, practic in loc sa am coloane .. am randuri care mimeaza coloane. :-s
    Mie mi se pare foarte aiurea sa fac treaba asa ... mai ales apoi selecturi chestii probleme( gen cum iau toate datele pentru un proiect - la un select mi-ar intoarce pentru un proiect cu 5 campuri .. un tabel cu 5 randuri :| ).

    Dupa cum ati inteles, intrebarile sunt legate. Daca puteti da cateva sfaturi, raman recunoscator.


    PS: evident as prefera sa am coloane, dar e posibil sa nu pot schimba structura de la punctul 2
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems