Welcome to Sign in | Help

Re: RE: create database in Linq

  •  01-30-2008, 4:55 PM

    Re: RE: create database in Linq

    rsocol:
    Mda, nu ştiam de CreateDatabase, dar îmi menţin (încă) poziţia, deoarece CreateDatabase face parte din Linq to SQL, nu din Linq în general (deci e valabil doar pentru SQL Server).


    Nu sunt de aceeasi parere ... Linq to SQL nu e doar pentru SQL Server ... ci si pentru Oracle, MySQL sau Active Directory ...

    rsocol:


     Din ceea ce citesc, înţeleg că metoda CreateDatabase este făcută pentru a crea o nouă "instanţă" a bazei de date, adică o nouă copie, fără date, dar cu aceeaşi structură ca cea a bazei de date iniţiale, pe baza mapping schema-ului care a fost stabilit la design-time. Documentaţia sugerează faptul că metoda CreateDatabase nu funcţionează decât cu un "strongly typed" DataContext, deci cred în continuare (până la proba contrarie) că nu este posibil acest lucru (anume să se creeze, folosind Linq, o tabelă cu o structură stabilită la run-time, iar acest lucru să funcţioneze pe diverşi provideri de Linq).

    Ma rog... cred ca pot sa il "pacalesc" pina la urma, cu reflection si dindu-i ce ii trebuie... doar ca e prea mult de "sapat" prin surse...
    Ma gindeam ca nu sunt singurul care vrea sa faca asa ceva...

    Ignat Andrei
    http://serviciipeweb.ro/iafblog
View Complete Thread
Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems